• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Będzie trudniej dostać kredyt

Będzie trudniej dostać kredyt
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Sławomir Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego jest zdania, że banki zbyt liberalnie podchodzą do udzielania kredytów. Dlatego jeszcze w tym roku ma powstać dokument zwiększający bezpieczeństwo polskiego sektora bankowego

Komisja Nadzoru Finansowego przygotowuje już propozycje dotyczące zmian w procedurach oceny zdolności kredytowej - podała Komisja w czwartkowym komunikacie.

Prasa informowała wcześniej, że KNF jest zdania, że niektóre banki zbyt liberalnie podchodzą do oceny zdolności kredytowej i prawdopodobne jest, że Komisja zdecyduje się na wydanie rekomendacji czy zaleceń dla banków dotyczących tej kwestii.

I faktycznie, badania przeprowadzone przez nadzór finansowy wykazały, że 10 spośród 37 największych banków stosuje zbyt łagodne kryteria oceny zdolności do spłaty zadłużenia.

Zmiany jeszcze w tym roku

Przewodniczący KNF Stanisław Kluza powiedział w środę w TVN CNBC Biznes, że Komisja pracuje nad dokumentem, którego celem jest ochrona nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego i osób korzystających z usług finansowych, a także zwiększenie bezpieczeństwa w sektorze bankowym.

Działania te są m.in. pokłosiem sytuacji na rynku finansowym w USA.

Kluza ujawnił, że chciałby, aby dokument - czy to w formie rekomendacji, czy też regulacji - został przyjęty jeszcze w tym roku.

kap/ ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane