• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Będzie spotkanie ws. rosyjskiego embarga?

Będzie spotkanie ws. rosyjskiego embarga?
Foto: TVN24.pl Foto: Polskie mięso wciąż kością niezgody

- Komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianou zobowiązał się, że zorganizuje spotkanie Rosja–UE–Polska w sprawie rosyjskiego embarga na polskie produkty - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki.

Polski minister rolnictwa rozmawiał z Kyprianou podczas dwudniowego posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli.

W trakcie tego spotkania komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel przedstawiła także zgodę KE na uruchomienie w najbliższym czasie dopłat do eksportu wieprzowiny na rynki trzecie. Sawicki podkreślił, że strona Polska zabiegała o podjęcie takiej decyzji w związku z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny, nie tylko w naszym kraju, ale także w całej Unii Europejskiej.

Minister zaznaczył, że wprowadzenie w życie tego mechanizmu będzie oznaczało zakończenie dopłat do prywatnego przechowywania półtusz wieprzowych. Szczegóły tego rozwiązania przekazane będą państwom członkowskim w najbliższych dniach.

Sawicki powiedział, że ministrowie rozmawiali również o propozycjach reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Wyjaśnił, że unijni ministrowie zgadzają się co do kierunku zmian dotyczących ograniczenia dopłat dla gospodarstw wielkoobszarowych. Francja opowiedziała się za utrzymaniem budżetu na rolnictwo po roku 2013 na poziomie co najmniej równym obecnemu.

Szef resortu rolnictwa poinformował, że ministrowie UE rozpoczęli także rozmowy w sprawie stopniowego zwiększania limitów kwot mlecznych. Jego zdaniem realne jest stopniowe zwiększanie tych kwot o co najmniej 2 proc. rocznie. Decyzja w tej sprawie ma zapaść najpóźniej do marca 2008 roku.

Zdaniem ministrów rolnictwa Francji, Finlandii i Niemiec, jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o zniesieniu limitów produkcji mleka w 2015 roku.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane