• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Będzie praca dla górników. W Australii

Będzie praca dla górników. W Australii
Foto: sxc.hu Foto: Australia zaprasza do swoich kopalni polskich górników

Australia zaprasza polskich górników. Nie tylko naszych zresztą. Australijski rząd pracuje nad przygotowaniem oferty zatrudnienia w tamtejszych kopalniach dla pracowników z innych krajów, w tym z Polski - poinformowała ambasador tego kraju w Polsce Ruth Pearce w liście do szefa związku Sierpień 80, Bogusława Ziętka.

Sprawa możliwości zatrudnienia polskich górników w australijskich kopalniach stała się głośna kilka tygodni temu, gdy na Śląsku gościła misja gospodarcza australijskiego przemysłu węglowego.

Związek Sierpień 80 skierował wówczas pisemne pytanie w tej sprawie do ambasady Australii. W czwartek związek opublikował otrzymaną odpowiedź.

Zatrudnienie zapewni Australia

Poinformowano m.in., że 8 lutego 2010 roku australijski rząd zapowiedział zmiany w przepisach programu migracyjnego, tak aby dostosować go do potrzeb krajowego przemysłu. - Program zakłada, że priorytet przy zatrudnieniu będą mieli wykwalifikowani pracownicy cudzoziemscy, których zatrudnienie zapewni australijski pracodawca. Istnieje także możliwość wystąpienia o pozwolenie na pracę w sytuacji, gdy nie mamy jeszcze australijskiego pracodawcy, który chce nas zatrudnić, jednak procedura jest wtedy dużo bardziej skomplikowana - czytamy w odpowiedzi, przytoczonej przez Sierpień 80.

Ambasada poinformowała, że obecnie trwają prace nad nową, bardziej ukierunkowaną listą potrzebnych w Australii zawodów - Skilled Occupation List (SOL). Prace te mają się zakończyć do 30 kwietnia 2010, a wejść w życie ma w połowie tego roku. Związkowcy z Sierpnia 80 zapowiadają, że będą na bieżąco interesować się sprawą i przekazywać informacje na ten temat zainteresowanym.

ktu/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane