• rozwiń

Będzie nowy operator komórkowy?

Będzie nowy operator komórkowy?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 3003STREZYNSKA.avi

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważa dopuszczenie nowych graczy na rynek telekomunikacyjny. Jak przyznała w TVN CNBC Biznes szefowa urzędu Anna Streżyńska, miałoby to zapobiec podwyżce cen za połączenia. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że w ub. r. usługi komórkowe podrożały.

Obecnie UKE przeprowadza własne badania, które maja zweryfikować raport KE. - Jeżeli się potwierdzi, że są tendencje wzrastające, jeśli chodzi o ceny i że to jest trend na rynku, to wtedy pozostaje nam nałożenie dodatkowych obowiązków regulacyjnych - przyznała Streżyńska na antenie TVN CNBC Biznes. Jak zaznaczyła zmiany nie polegałyby na administracyjnym ustalaniu pułapów cenowych, ale na wpuszczaniu nowej konkurencji na rynek.

Jeżeli się potwierdzi, że są tendencje wzrastające, jeśli chodzi o ceny i że to jest trend na rynku, to wtedy pozostaje nam nałożenie dodatkowych obowiązków regulacyjnych

Anna Streżyńska, UKE

Z danych KE wynika, że wartość "typowego rachunku" z koszyka wybranych usług (65 rozmów, z czego 72 proc. na inny telefon mobilny, 50 wiadomości SMS i 2-3 MMS) w roku 2008 wzrosła w Polsce do 13,62 euro wobec 13,02 euro w 2007 r.

Taniej też dla biznesu

Szefowa UKE zapowiedziała też wprowadzenie tańszych połączeń dla klientów biznesowych Telekomunikacji Polskiej. Od 15 kwietnia klienci biznesowi polskiego operatora za połączenia do sieci telefonów komórkowych będą płacić o 12 groszy mniej. O tyle bowiem spadły w styczniu stawki hurtowe, czyli tzw. MTR (ang. Mobile Termination Rates). MTR są podstawą do rozliczeń pomiędzy opferatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami.

Jak zdradziła Streżyńska, Urząd Komunikacji Elektronicznej porozumiał się w tej sprawie z Telekomunikacją Polską w piątek. - Do późnych godzin piątkowych jeszcze trwały rozmowy i ostatecznie zawarliśmy kompromis na 15 kwietnia, co w stosunku do daty proponowanej przez TP SA jest ogromnym przesunięciem na korzyść klientów i za co TP bardzo dziękuję - podkreśliła.

TP groziła kara

Wcześniej UKE ostrzegał, że nałoży na TP karę, jeśli spółka nie obniży cen połączeń z telefonów stacjonarnych do sieci komórkowych dla klientów biznesowych do 1 kwietnia. Mimo przesunięcia tego terminu o dwa tygodnie, Urząd odstąpi od kary.

1 marca br. Telekomunikacja Polska obniżyła ceny połączeń z telefonów stacjonarnych do sieci komórkowych dla klientów indywidualnych. Minuta rozmowy do sieci Orange, Plus i Era kosztuje 0,40 zł brutto. Wcześniej, od czerwca ubiegłego roku, minuta połączenia do tych sieci kosztowała 0,57 zł.

bgr//kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane