• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Będzie mandat za baterię w koszu

Będzie mandat za baterię w koszu
Foto: sxc.hu Foto: Zużyte baterie trzeba będzie utylizować

Do 100 tysięcy złotych dla firm handlujących bateriami i akumulatorami oraz do pięciu tysięcy dla całej reszty - taka grzywna grozi za ominięcie obowiązku recyclingu tych ogniw, czyli za wyrzucenie ich po prostu do kosza - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Zgodnie

z wchodzącą w piątek w życie ustawą o bateriach i akumulatorach, zużyte ogniwa trzeba oddawać do specjalnego punktu lub sklepu, w którym kupiło się nowe. Zgodnie z nowymi przepisami nie wolno wyrzucać baterii na śmietnik. Hurtownie czy sklepy handlujące bateriami i akumulatorami mają obowiązek nieodpłatnie przyjmować stare ogniwa, a gminy mają dodatkowo stworzyć specjalne punkty zbiórek.

Ustawa obciąża przedsiębiorców wprowadzających na rynek baterie i akumulatory pełnymi kosztami ich recyklingu. Określono też zawartość rtęci i kadmu w takich ogniwach. Za nieprzestrzeganie tych regulacji przedsiębiorcom produkującym i wprowadzającym baterie i akumulatory na polski rynek grożą kary od 1 tys. do 100 tys. zł. Dokładnie takie same sankcje są przewidziane dla firm, które nie wycofują z rynku ogniw, które wcześniej zostały wprowadzone do obrotu, a nie spełniają obecnych wymagań.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane