• rozwiń

Będzie lepsza ochrona konsumentów. Prezydent podpisał ustawę

Będzie lepsza ochrona konsumentów. Prezydent podpisał ustawę
Foto: Shutterstock Foto: Prace nad nowelizacją ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów prowadzone były od ponad dwóch lat

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nowelizacja pozwoli na lepszą ochronę oraz skuteczniejsze wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję. Ustawa wprowadza też szereg zmian korzystnych dla przedsiębiorców.

Dzięki zmianom w przepisach, które wprowadza nowelizacja, możliwe będzie skuteczniejsze wykrywanie i eliminowanie niedozwolonych praktyk, niekorzystnych dla konsumentów, przedsiębiorców, jak i całej gospodarki.

"Jedne z najważniejszych zmian dotyczą zmian z zakresu kontroli koncentracji. Ustawa wprowadza m.in. dwuetapową procedurę analizowania wniosków w sprawie fuzji i przejęć - proste sprawy rozpatrywane będą w ciągu miesiąca, natomiast bardziej złożone przez dodatkowe cztery miesiące. Pozwoli to przede wszystkim na szybsze uzyskanie zgody na koncentrację. Natomiast w skomplikowanych przypadkach przedsiębiorcy będą mieli większą pewność co do terminu wydania decyzji, a tym samym możliwość dostosowania swoich planów biznesowych" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Będzie mógł coś zrobić

Dodatkowo, przedsiębiorca będzie mógł jeszcze w toku trwającego postępowania poznać przewidywany kierunek rozstrzygnięcia, w tym zastrzeżenia Urzędu. Co więcej będzie on mógł odnieść się do nich, a nawet dokonać zmian tak, aby uniknąć decyzji zakazującej transakcji.

Ważną zmianą będzie również wydłużenie okresu przedawnienia praktyk ograniczających konkurencję z roku do pięciu  lat. Pozwoli to na wykrycie większej ilości zmów szkodliwych dla gospodarki oraz konsumentów. Może również działać prewencyjnie - zniechęcać do niedozwolonych działań.

Praktyki do usunięcia

Zdaniem Urzędu zmiana przepisów antymonopolowych pozwoli również na skuteczniejsze eliminowanie niezgodnych z prawem praktyk. "Służyć mają temu zmiany w programie łagodzenia kar leniency (warunkiem uniknięcia odpowiedzialności jest dobrowolna współpraca z organem i ujawnienie informacji o porozumieniu, zanim organ uzyska o nim wiarygodną wiadomość - red.). Wprowadzone rozwiązanie, tzw. leniency plus umożliwi przedsiębiorcy, który złoży wniosek jako drugi lub kolejny, uzyskanie dodatkowego obniżenia kary o 30 proc, jeśli poinformuje Urząd o innej zmowie, której również był uczestnikiem. W tej drugiej sprawie będzie miał status pierwszego wnioskodawcy i uniknie w niej kary finansowej" - podkreśla UOKiK.

Ponadto w skuteczniejszej walce z niedozwolonymi porozumieniami pomóc może nakładanie kar finansowych na osoby fizyczne odpowiedzialne za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję. Maksymalnie będzie mogła wynieść równowartość 500 tys. euro.  Ustawa ma jednak zawierać zamknięty katalog naruszeń prawa, za które ukarane mogą zostać osoby fizyczne, tak aby wiadomo było, jakie praktyki zagrożone są karą finansową.

Zgodnie z nowelizacją, prezes UOKiK będzie miał też możliwość publicznego ostrzegania o praktykach naruszających zbiorowe interesy konsumentów, które mogą narazić ich na poważne straty finansowe lub mieć niekorzystne skutki dla szerokiego kręgu konsumentów.

Nowelizacja wejdzie w życie sześć miesięcy po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane