• rozwiń

Będzie łatwiej sprzedać państwowe spółki

Będzie łatwiej sprzedać państwowe spółki
Foto: TVN24 Foto: Będzie łatwiej prywatyzować

Cena wywoławcza spółek Skarbu Państwa, sprzedawanych podczas aukcji, będzie mogła być niższa od ich wartości księgowej - zakłada nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Resort skarbu jest zdania, że dzięki temu zapisowi, a także innym, które znalazły się w noweli, będzie można efektywniej prywatyzować.

Celem nowelizacji - jak mówił wcześniej wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik - jest zwiększenie efektywności realizowanych przez MSP procesów prywatyzacji. Nowela ma bowiem ograniczyć koszty związane z przygotowaniem przedsiębiorstwa do prywatyzacji. Minister skarbu będzie mógł zdecydować, czy sam lub we współpracy ze służbami resortu skarbu dokona analizy prawnej i wyceny spółki przed jej sprzedażą, czy zleci to, jak jest obecnie, podmiotom zewnętrznym.

Ustawa ma umożliwić także ministrowi skarbu sprzedaż akcji w ofercie publicznej bez zgody Rady Ministrów.
- Rząd nie będzie musiał każdorazowo wydawać zgody na transakcję tego typu - wyjaśniał Gawlik.

Dla każdego

Nowela rozszerza także możliwość stosowania publicznych aukcji.
- To najbardziej przejrzysty sposób prywatyzacji, gwarantujący uzyskanie przez Skarb Państwa maksymalnej ceny - uważa wiceminister skarbu. Obecnie cena wywoławcza spółki wystawianej na aukcji nie może być niższa niż wartość księgowa. Nowa regulacja umożliwia ustanowienie ceny wywoławczej oferowanych na aukcji spółek Skarbu Państwa poniżej wartości księgowej, co - zdaniem MSP - "nie będzie odstraszać potencjalnych inwestorów od udziału w postępowaniu".

Ustawa rozszerza ponadto krąg beneficjentów, którzy będą mogli ubiegać się o środki z funduszy celowych, którymi dysponuje minister skarbu, na restrukturyzację swoich firm. Obecnie mogą z nich korzystać tylko przedsiębiorstwa publiczne. Po wejściu w życie nowelizacji, będzie to dotyczyło wszystkich przedsiębiorców, bez względu na ich status.

Nowela wchodzi w życie po 14 dniach od ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw.

mkg/k

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane