• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Będzie gospodarczy rząd eurolandu?

Będzie gospodarczy rząd eurolandu?
Foto: PAP/EPA Foto: Le Monde: Prezydent Francji gotów zgodzić się, żeby prezesem EBC został Axel Weber z Bundesbanku

Prezydent Francji naciska swoich europejskich partnerów w sprawie stworzenia sekretariatu, który działałby jako rząd gospodarczy eurolandu - pisze francuski dziennik "Le Monde".

Według gazety, Sarkozy chce w ten sposób ponownie wciągnąć Niemcy do „europejskiej gry”. Niemcy mieli wcześniej odrzucać propozycje stworzenia formalnego ciała koordynującego politykę gospodarczą eurolandu.

Paryż wierzy jednak, że mocniejsze zobowiązanie rządów państw eurolandu do dyscypliny budżetowej, a także inne istotne gesty, jak zgoda na objęcie przez Axela Webera, szefa Bundesbanku, fotela prezesa Europejskiego Banku Centralnego, pozwolą przekonać Berlin.

Strefa euro ma wspólna politykę pieniężną, ustalaną i realizowaną przez EBC, ale poszczególne kraje Unii realizują całkowicie niezależnie politykę budżetową. Poddawana jest ona wprawdzie kontroli Komisji Europejskiej, która sprawdza, czy spełniają - jak się do tego zobowiązywały - kryteria fiskalne Traktatu z Maastricht, ale przykład Grecji pokazuje, że kontrola ta może okazać się zupełnie nieskuteczna.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane