• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Będzie europejska policja podatkowa?

Będzie europejska policja podatkowa?
Foto: TVN24 Foto: Mniej kontroli na granicach to łatwiejsze unikanie podatków

Francja zapowiada zgłoszenie propozycji stworzenia w Unii Europejskiej wspólnego systemu ścigania przestępców podatkowych. Inicjatywa ma zostać zaproponowana w lipcu przyszłego roku, kiedy Paryż przejmie na pół roku przewodnictwo w Unii.

Jest już nawet nazwa nowej instytucji: Eurofisc - czyli na wzór znanego Europolu, policji europejskiej koordynującej pracę wszystkich policji Unii. Nowe biuro miałoby mieć zbliżoną strukturę, a miałoby zajmować się głównie ściganiem nadużyciom w podatku VAT.

Od początku lat 90. narasta zjawisko nadużywania luk w europejskim prawie finansowym. Przedsiębiorstwa nagminnie wykorzystują istniejącą sytuację, aby przesyłając towar z państwa do państwa ostatecznie w żadnym z nich nie zapłacić tego podatku.

Straty wynikające z takiego procederu ocenia się na kilkadziesiąt miliardów euro. Tego typu oszustwa podatkowe mnożą się dzięki istnieniu internetu i rynku sprzedaży w sieci.

Francja zaostrzyła już swoje przepisy - znacznie wzrosły kary za wprowadzanie w błąd fiskusa co do lokalizacji siedziby głównej przedsiębiorstwa i unikanie zapłacenia VAT-u.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane