• rozwiń

Będzie euro bez zmiany konstytucji?

Będzie euro bez zmiany konstytucji?
Foto: sxc.hu Foto: Czy pomysł przeforsowania euro bez zmiany konstytucji się powiedzie?

Jeśli PiS będzie się sprzeciwiał, znajdzie się sposób na wprowadzenie euro bez zmiany konstytucji - przyznaje resort finansów. Planami rządu dotyczącymi waluty oburzone jest Prawo i Sprawiedliwość, które domaga się referendum w tej sprawie. O całej sprawie pisze "Dziennik".

Zdaniem konstytucjonalistów, którzy dostarczyli ekspertyzy resortowi finansów, wprowadzenie nowej waluty jest możliwe bez zmiany konstytucji - pisze "Dziennik".

Jak to możliwe? - Część konstytucjonalistów uważa, że zmiana naszej ustawy zasadniczej jest tylko dostosowaniem naszych przepisów wewnętrznych do obowiązującego nas już prawa wspólnotowego - powiedział gazecie pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro Ludwik Kotecki.

Jeśli tak jest w istocie, to Polskę obowiązuje prawo unijne, a zmiana konstytucji nie jest konieczna byśmy mogli przystąpić do strefy euro, a zgoda i poparcie PiS nie jest premierowi Donaldowi Tuskowi do niczego potrzebne.

Sprytny zwrot?

Przedstawiona powyżej argumentacja oznacza zwrot w taktyce resortu finansów dotyczącej euro. Wcześniej bowiem nie mówiono o obejściu wymogu zmiany konstytucji, ale o terminie jej zmiany.

Nawet były wiceminister finansów prof. Stanisław Gomułka wydaje się zaskoczony. - Do tej pory wydawało mi się, że zmiana konstytucji jest niezbędna - powiedział. - Ale jeśli udałoby się to zrobić bez konieczności budowania wielkiej zgody politycznej, to znacznie uprościłoby to sytuację rządu, bo zostałoby tylko spełnienie kryteriów ekonomicznych - dodał w rozmowie dla "Dziennika".

PiS oburzony, eksperci ostrożni

Nawet jeśli można byłoby wejść bez zmiany, ja bym tego nie doradzał. Unia pewnie by się nie zgodziła.

prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista z UW

Prawnicy podkreślają, że najlepiej byłoby zmienić konstytucję, by nie pozostawiło to żadnych wątpliwości natury prawnej. - Nawet jeśli można byłoby wejść bez zmiany, ja bym tego nie doradzał. Unia pewnie by się nie zgodziła - komentuje prof. Piotr Winczorek, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Znacznie ostrzej wypowiedziała się na ten temat Aleksandra Natalli-Świat. - Wprowadzać walutę nie wiedząc czy to decyzja zgodna z konstytucją? Jaka jest wtedy odpowiedzialność autorów takiego pomysłu!? - pyta posłanka Prawa i Sprawiedliwości.

jak ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane