• rozwiń

Będzie Eko-Mercedes

Niemiecki Daimler stawia na ekologię. Koncern ogłosił, że przejmie 10 procent udziałów amerykańskiego Tesla Motors, z którym będzie pracować nad stworzeniem serii samochodów elektrycznych.

- To strategiczne partnerstwo jest ważnym krokiem w kierunku komercjalizacji elektrycznych pojazdów na całym świecie - powiedział członek zarządu Daimlera Thomas Weber, ogłaszając rozpoczęcie współpracy z Teslą.

Weber zapowiedział jednocześnie, że z końcem 2009 roku w zakładach we francuskim Hambach rozpocznie się produkcja serii tysiąca dwumiejscowych smartów [marka należy do Daimlera - red.] z elektrycznym napędem. Natomiast w 2010 roku ma zostać przedstawiony pierwszy model samochodu Mercedes-Benz z elektrycznym napędem.

Obopólny interes

Mająca swoją siedzibę w Kalifornii Tesla Motors, jest producentem cieszącego się tam ogromną popularnością elektrycznego modelu Tesla Roadster.

Fuzja koncernów zbiega się w czasie z ogłoszeniem przez Baracka Obamę planu obniżenia emisji spalin samochodowych o 30 proc. do roku 2016. Jak podała CNN, właśnie w związku z tą decyzją wielu producentów aut rozpoczęło wyścig o przodownictwo na rynku zasilanych elektrycznie aut.

Kupując udziały w Tesli Daimler z pewnością zajmie doskonałą pozycję wyjściową do dalszej walki. Na transakcji zyska też Tesla, która mimo świetnych wyników sprzedaży swojego Roadstera, natrafiła ostatnio na kłopoty finansowe związane z kryzysem gospodarczym.

bgr/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane