• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Będzie decyzja, to zboże kupimy"

"Będzie decyzja, to zboże kupimy"
Foto: TVN24 Foto: Rolnicy dopominają się o skup zbóż na państwowe rezerwy

Agencja Rezerw Materiałowych przygotowuje się do zakupów pszenicy konsumpcyjnej - zapowiada biuro prasowe ministerstwa gospodarki. W czwartek w Warszawie ma odbyć się pikieta rolników, domagających się między innymi państwowej interwencji na rynku zboża.

Podległa ministrowi gospodarki Agencja Rezerw Materiałowych na podstawie ustawy w 2007 r. o rezerwach państwowych ma m.in. za zadanie odnawianie rezerw pszenicy.

Rzecznik prasowy Agencji Rezerw Materiałowych Piotr Kruk powiedział, że agencja jest gotowa do takich zakupów. - Jest po żniwach, staramy się kupować zboże jak najkorzystniej dla polskiego podatnika - gdy jest najtańsze. Przygotowujemy się logistycznie do takiego przedsięwzięcia. Jeśli otrzymamy decyzję ministra gospodarki, to takie zakupy wykonamy - podał Kruk.

Przypomniał, że Agencja musi odnawiać posiadane przez siebie państwowe rezerwy oraz w miarę posiadanych środków dokonywać dalszych zakupów. - Na całym świecie zboże i ropa naftowa są podstawą wszystkich rezerw. W zależności od zasobności kraju i w miarę swoich możliwości Agencja to czyni - dodał.

- Jak zwykle po żniwach rolnicy domagają się, by jak najszybciej takie działania podjąć. My musimy być w gotowości, gdy przyjdzie decyzja, do wykonania tego zadania. Jak tylko decyzja ministra gospodarki się pojawi, będziemy gotowi do jej wykonania - zapewnił.

Chłopi protestują

Tymczasem w ostatnich dniach nabrzmiewają protesty producentów zboża. Ich zdaniem obecne ceny skupu w kraju nie pokrywają kosztów produkcji, a sytuację dodatkowo pogarsza tani import spoza granic Unii Europejskiej.

Protesty nabierają na sile, pomimo iż Komisja Europejska - na wniosek polskiego rządu - przywróciła cła wwozowe na zboża. Zdaniem rolników choć cła przywrócono, to większość z nich obowiązuje z zerową stawką.

We wtorek kilkuset rolników protestowało blokując drogę od przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Na czwartek zapowiedziano zaś pikietę przed ministerstwem gospodarki w Warszawie.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane