• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Będą strajki w KGHM?

Będą strajki w KGHM?
Foto: TVN24 Foto: Związki Zawodowe w KGHM rozważają możliwość strajku

Czy jesteś za podjęciem czynnej akcji strajkowej? - to pytanie zadają od wtorku pracownikom miedziowego giganta związki zawodowe przy KGHM Polska Miedź SA. W opinii zarządu spółki referendum związkowców jest nielegalne.

Referendum strajkowe rozpoczęło się we wtorek i potrwa przez trzy dni.

Na karcie do głosowania umieszczono trzy pytania: "Czy popierasz postulaty podniesienia o 200 zł wszystkich stawek osobistego zaszeregowania?"; "Czy jesteś przeciwko restrukturyzacji KGHM Polska Miedź SA?" i trzecie - "Czy jesteś za podjęciem czynnej akcji strajkowej w przypadku niezrealizowania przez zarząd KGHM postulatów związkowców?".

Jak podają związkowcy, pracownicy KGHM obawiają się utraty m.in. świadczeń stażowych, nagród jubileuszowych, świadczeń wypoczynkowych i ekwiwalentu pieniężnego na pokrycie wydatków szkolnych.

Dzień strajku to 20 mln zł straty

W KGHM pracuje około 18,5 tys. osób, z tego ponad 85 proc. to członkowie kilkunastu organizacji związkowych. Największym z nich jest Sekcja Krajowa Górnictwa Rud Miedzi NSZZ Solidarność.

Jest ona wśród związków, które podjęły decyzję o pogotowiu strajkowym i przeprowadzeniu referendum. Łącznie reprezentują one większość załogi KGHM Polska Miedź.

Mimo to zarząd spółki twierdzi, że referendum, którego wyniki ma być znany 20 października, jest nielegalne. - Każdy dzień strajku to strata ok. 20 mln zł - dodają przedstawiciele zarządu KGHM.

Tymczasem niepokoje wewnątrz spółki nie przekładają się na notowania KGHM na giełdzie. We wtorek przed południem akcje spółki wzrosły o 11,83 proc. KGHM miał przy tym największy obrót wśród wszystkich firm notowanych na warszawskim parkiecie - do godziny 13 było to prawie 150 mln zł.

eq/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane