• rozwiń

Będą nowe drogi, ale nie za pieniądze emerytów

Będą nowe drogi, ale nie za pieniądze emerytów
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: OFE nie będą łożyć na drogi

Budowa autostrad ruszy z kopyta. Tak przynajmniej zapowiada minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który w tym roku planuje ogłosić 44 przetargi na budowę dróg i autostrad na kwotę około 29 mld zł. Pieniędzy nie dostarczą jednak OFE, jak wcześniej zakładano.

- W tym roku do końca pierwszego kwartału uruchomimy kilka przetargów; w trzech kolejnych - kilkanaście. W sumie da to nam razem 44 postępowań na kwotę około 29 mld zł - wyjaśnił szef resortu infrastruktury. Podkreślił, że przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym tworzy spójny system finansowania budowy krajowych dróg, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Minister odpuszcza OFE

Ta ostatnia wiadomość jest szczególnie istotna dla przyszłych emerytów. Ministerstwo Infrastruktury wycofało się bowiem z kontrowersyjnego zapisu w projekcie ustawy zmuszającego Otwarte Fundusze Emerytalne do kupowania obligacji infrastrukturalnych. OFE będą mogły, ale nie będą musiały kupować obligacji emitowanych na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego.
- Nowością w tym projekcie, który dzisiaj przedstawiamy, jest zaliczenie tych obligacji Banku Gospodarstwa Krajowego na rzecz KFD do tzw. bezpiecznych lokat, w które już dzisiaj na podstawie obowiązującego prawa, otwarte fundusze emerytalne i powszechne towarzystwa emerytalne muszą lokować - wyjaśniła Patrycja Wolińska-Bartkiewicz, wiceminister infrastruktury.

KFD łata dziury w drogach

- Przyjęto, że środki na inwestycje drogowe będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego. Pozostałe wydatki w zakresie utrzymania i zarządzania krajowymi drogami będą finansowane z budżetu państwa - wyjaśnił. Z pieniędzy KFD będzie można również finansować prace przygotowawcze, remonty, utrzymanie i ochronę dróg.

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie mógł zaciągać kredyty, pożyczki i emitować obligacje na rzecz KFD. Jednocześnie na zobowiązania BGK z tytułu zaciągniętych kredytów, pożyczek oraz wyemitowanych obligacji, będą mogły być udzielane przez Skarb Państwa gwarancje i poręczenia.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane