• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Będą elektrownie na gaz?

Będą elektrownie na gaz?
Foto: TVN24 Foto: Czy zyska środowisko?

Grupa energetyczna Tauron oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) będą współpracować przy budowie zasilanych gazem elektrowni i elektrociepłowni.

Paweł Gniadek z Taurona poinformował, że, współpraca ma dotyczyć także wytwarzania energii elektrycznej w oparciu m.in. o gaz ziemny oraz obrotu energią. W czwartek szefowie obu firm podpisali list intencyjny w tej sprawie.

Stalowa Wola i Kędzierzyn - Koźle

Spółki rozpocznają współpracę dotyczącą projektu budowy i eksploatacji zasilanego gazem bloku energetycznego w należącej do Taurona Elektrowni Stalowa Wola oraz poligeneracyjnej elektrowni w Kędzierzynie-Koźlu.

Blok w Stalowej Woli ma powstać w pięć lat. Koszt inwestycji - także wstępnie - szacowany jest na 1,5 mld zł (ok. 800 tys. euro na jeden megawat); to znacznie taniej niż w przypadku bloku węglowego. Nowy blok energetyczny w Stalowej Woli miałby moc ok. 400 megawatów.

W tym drugim projekcie współpraca ma dotyczyć szczególnie składowania i przesyłania dwutlenku węgla. Do 27 listopada zostaną powołane zespoły robocze, których zadaniem będzie analiza potencjalnych projektów oraz przygotowanie koncepcji współdziałania i modelu realizacji tych przedsięwzięć, szczególnie w zakresie technicznym i finansowym.

Liderzy na rynku

Grupa Tauron, do której należą m.in. Południowy Koncern Energetyczny i Południowy Koncern Węglowy, Elektrownia Stalowa Wola oraz spółki dystrybucyjne Enion i EnergiaPro, obejmuje swoim działaniem 17 proc. powierzchni kraju. Jest drugim pod względem wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce oraz liderem pod względem sprzedaży energii dla klientów korporacyjnych i indywidualnych.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest liderem rynku gazu ziemnego w Polsce i prowadzi działalność związaną z poszukiwaniem i eksploatacją złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych. W swojej strategii PGNiG zakłada m.in. poszerzenie zakresu działalności np. o wytwarzanie prądu w oparciu o gaz ziemny oraz o obrót energią elektryczną.

//el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane