• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

BBC szturmuje polskie telewizory

BBC szturmuje polskie telewizory
Foto: TVN24 Foto: Brytyjska telewizja wchodzi z impetem do Polski

BBC Global Channels przygotowuje się do wielkiej ofensywy poza rodzimą Wyspą. Cel nr 1 - Polska. Już od grudnia pojawią się cztery nowe programy BBC.

Do tej pory polscy telewidzowie mieli przedsmak brytyjskiej stacji w postaci dostępnego w ofertach kablówek BBC Prime. Ten jednak zniknie niebawem z anteny. Jego miejsce zajmą: BBC Entertainment - oferujący filmy, seriale i reality shows, BBC Lifestyle - oparty na cyklach poradnikowych oraz BBC Knowledge - emitujący programy tematyczne i publicystykę. Wszystkie trzy będą dostępne w wersji lektorskiej, a czwarty kierowany do dzieci - CBeebies, na którym zrodziły się m. in. sławne Teletubisie będzie dubbingowany.

Polski telemaniak kontra Monty Python

Brytyjczycy nie ukrywają, że patrzą w Polskie telewizory z dużą nadzieją. Dlatego zamierzają dać nadwiślańksmim telewidzom wszystko, co mają najlepszego, a jeśli czegoś nie mają, to to zrobią.
- Polska to dla nas strategiczny rynek, bardzo duży i bardzo chłonny. Nasze formaty, jak choćby "Taniec z gwiazdami" cieszą się tu dużą popularnością. Poza tym badania pokazują, że w Polsce ogląda się dużo telewizji - mówi "Dziennikowi" Dean Possenniskie, wiceprezes BBC Global Channels.
- Będziemy się starali nawiązać współpracę z polskim producentami, aby pokazywać rzeczy w 100 proc. polskie - dodaje John Taite, dyrektor programowy BBC.

Takie plany to, zdaniem rodzimych medioznawców, znających preferencje Polaków, rozsądny kierunek.
- Z brytyjską telewizją jest jeden problem. Ich programy są na ogół czytelne, ale niektórych polski widz nie zrozumie i nie będą go śmieszyć. Moi studenci skrytykowali np. popularny serial "The Office" twierdząc, ze ich nie śmieszy - mówi Maciej Morozowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Jego zdaniem oferta BBC skierowana będzie do bardziej wymagających widzów krytycznych wobec polskich stacji nastawionych na masowego odbiorcę.

Konkurencja gotowa do walki

Olgierd Dobrzyński, członek zarządu TVN, odpowiedzialny za kanały tematyczne, przyznaje, że chociaż BBC będzie silną konkurencja dla jego stacji, to cieszy się z pojawienia rywala o takim poziomie.
- Mamy swoją widownię i mocną pozycję. Będziemy oczywiście walczyć. Im więcej konkurencji, tym lepiej - przyznaje.

Na początku nowe kanały BBC będą dostępne tylko na platformie cyfrowej Polsatu. W przyszłości mają jednak trafić do sieci kablowych.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane