• rozwiń

Baryłka za rekordowe 114,92 USD

Baryłka za rekordowe 114,92 USD
Foto: PAP/EPA Foto: Zapasy ropy w USA skurczyły się, choć oczekiwano ich powiększenia

Cena ropy znowu pobiła rekord. Za baryłkę (159 l) amerykańskiej ropy na nowojorskiej giełdzie trzeba było w środę płacić nawet 114,92 dolarów. Cenę wywindowała wiadomość o nieoczekiwanym spadku zapasów surowca w USA, które są największym na świecie jego konsumentem.

Specjaliści spodziewali się wzrostu zapasów. Te jednak spadły o 2,3 mln baryłek, co spowodowało chwilowy wzrost ceny, która osiągnęła historyczne maksimum.

Po pobiciu kolejnego absolutnego rekordu cena ropy na nowojorskim parkiecie nieco się obniżyła, osiągając tuż przed godziną 17. czasu polskiego 114,22 dolarów za baryłkę. To o 43 centy więcej niż w momencie zamknięcia transakcji we wtorek.

Silna i trwała tendencja wzrostowa cen ropy wynika z chronicznego niedoinwestowania infrastruktury wydobywczej i rafineryjnej. Ponadto słaby dolar zachęca do lokowania pieniędzy w surowcach, co także negatywnie wpływa na cenę ropy.

prm/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane