• rozwiń

Barszcz: pozwolenia na budowę do lamusa

Likwidacja pozwoleń na budowę, usprawnienie procedury podziału nieruchomości oraz wprowadzenie możliwości wcześniejszego uzyskania premii gwarancyjnej - to podstawowe założenia zmian w ustawach dotyczących budownictwa.

Projekt nowej ustawy mającej zwiększyć ilość budowanych w Polsce mieszkań został przedstawiony na wspólnej konferencji premiera i ministra budownictwa. Jak powiedział Barszcz pomysły są "niekontrowersyjne", dlatego - ma nadzieję - z przegłosowaniem ustawy nie będzie problemów. - Zmiany powinny poprzeć wszystkie siły polityczne - ocenił Barszcz.

Jedną z głównych zmian zakładanych przez ustawę jest zniesienie pozwolenia na budowę dla obiektów o powierzchni mniejszej niż 5 tys. m kw. Ułatwione ma być także tworzenie planów zagospodarowania przestrzeni. Minister mówił również o zmianach w kredytowaniu budowy. Chce umożliwić kredytobiorcom złożenie książeczki mieszkaniowej, jako wkładu własnego. Barszcz zamierza także wprowadzić instytucję listów zastawnych.

Projekt przewiduje także ułatwienie odrolnienia gruntów 4, 5 i 6 klasy. - Właściciel będzie składać oświadczenie we właściwym urzędzie i działka będzie odralniana - tłumaczył minister. Z jego słów wynika, że przekwalifikowanie gruntu nie będzie uzależnione od żadnej decyzji.

Ponadto, jeśli ustawa wejdzie w życie, wszelkie procedury związane z budowaniem zostaną skrócone. - Wprowadzony przepis zobowiązujący urząd do wydania zgody w ciągu 60 dni - opowiadał Barszcz. Jeśli urząd żadnej decyzji nie podejmie, oznacza to dla inwestora milczącą zgodę na złożony przez niego wniosek. Jeżeli jednak urząd wyda decyzję odmowną, musi ją szczegółowo uzasadnić. - Jeżeli inwestor dostosuje się do wszystkich zastrzeżeń, urząd nie będzie mógł po raz drugi się sprzeciwić - zapowiedział minister budownictwa.

Premier, któremu towarzyszył minister budownictwa mówił o jeszcze innym z pomysłów Barszcza. Polega on na wprowadzeniu swoistego leasingu mieszkań. Wynajmujący je, po pewnym czasie mogliby je przejąć na własność. Premier wspomniał o 700-złotowej składce. Jarosław Kaczyński obiecał państwową pomoc na ten cel.

Projekt ustawy został wczoraj złożony w Sejmie. Jak mówi Mirosław Barszcz, jest szansa, że na posiedzeniu zaczynającym się 5 września nastąpi drugie i trzecie czytanie wniosku.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane