• rozwiń

Banku, pokaż komu pożyczyłeś (i ile...)

Banku, pokaż komu pożyczyłeś (i ile...)
Foto: TVN24 Foto: Badanie ma służyć m.in. bezpieczeństwu banków

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i Biuro Informacji Kredytowej będą wspólnie sprawdzać jakość portfeli kredytowych w sektorze bankowym. - Ma to pokazać jaka jest skala problemu nadmiernego zadłużenia kredytobiorców - wyjaśnia Marta Chmielewska-Racławska z UKNF.

Obie instytucje zawarły porozumienie, które m.in. przewiduje ono powołanie zespołu, w skład którego wejdą pracownicy UKNF i BIK. Zdaniem Urzędu, współpraca pozwoli m.in. dokonać oceny skali ryzyka kredytowego oraz prognozować to ryzyko w sektorze bankowym.

- Badanie pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy wartość udzielonych kredytów nie przekracza możliwości ich spłaty przez kredytobiorców, oraz ilu z nich wpadło w spiralę zadłużenia. Chodzi o osoby spłacające wcześniejsze zobowiązania dzięki zaciągnięciu kolejnych długów - powiedziała Chmielewska-Racławska. Dodała, że pośrednio analiza tych danych pozwoli sprawdzić bezpieczeństwo banków.

- Wspólny projekt obu instytucji przyczyni się do wsparcia diagnozowania poziomu i stanu zadłużenia sektora niefinansowego, ze szczególnym uwzględnieniem zjawiska przekredytowania - napisał w komunikacie UKNF.

Urząd zaznacza, że z jego danych wynika, iż obecne pogorszenie koniunktury gospodarczej wpływa na spadek jakości portfeli kredytowych banków. Na koniec pierwszego półrocza br. udział należności zagrożonych od sektora niefinansowego w należnościach ogółem wynosił 6,5 proc. wobec 4,5 proc. na koniec roku 2008.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane