• rozwiń
  • WIG20 2159.57 +0.16%
  • WIG30 2447.19 +0.21%
  • WIG 57056.69 +0.28%
  • sWIG80 11478.85 -0.09%
  • mWIG40 3654.46 +0.27%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:42

Dostosuj

Bankowcy już widzą kolejne podwyżki stóp

Bankowcy już widzą kolejne podwyżki stóp
Foto: sxc.hu Foto: Bankowcy spodziewają się dalszych podwyżek stóp procentowych NBP

Analitycy międzynarodowych banków wieszczą rychłe kolejne podwyżki polskich stóp procentowych. Analitycy JP Morgan i Credit Suisse sądzą, że na koniec 2011 r. główna stopa procentowa sięgnie 4,5 proc. (obecnie po wczorajszej podwyżce wynosi ona 4,0 proc.)

"Profil inflacji przemawia za tym, by cykl podwyżek stóp miał charakter wyprzedzający" - napisali w komentarzu analitycy banku JP Morgan. W drugim półroczu tego roku stopy procentowe, ich zdaniem, będą rosły wolniej, ponieważ inflacja towarów i usług konsumpcyjnych ustabilizuje się.

JP Morgan nie wyklucza zarazem dalszych podwyżek, wyższych niż przewidywane przez niego, gdyby miało się okazać, że oczekiwania inflacyjne będą rosnąć, a złoty będzie notowany nisko. Na 2012 rok analitycy JP Morgana prognozują łączny zakres zacieśnienia polityki pieniężnej na kolejny punkt procentowy.

CS też wieszczy podwyżki

Inny bank Credit Suisse w komentarzu ze środy nazywa komunikat prasowy RPP wydany po wtorkowym posiedzeniu "jastrzębim".

Bank przewiduje, że na koniec 2011 roku główna stopa procentowa w Polsce wyniesie 4,5 proc. "Zacieśnienie na tę skalę może wystarczyć, by utrzymać inflację w pobliżu celu 2,5 proc. rdr w 2012 roku" - ocenili.

CS zauważa, iż jeszcze miesiąc temu RPP nie wykluczała, że gospodarka może zwolnić, a obecnie sądzi, że takie ryzyko zmniejszyło się. Z drugiej strony Rada akcentuje odgórne ryzyko dla inflacji w następstwie ożywienia, przyrostu zatrudnienia i stopniowo rosnących presji: płacowej i inflacyjnej. Uwypukla również ryzyko wzrostu oczekiwań inflacyjnych idące w parze z rosnącymi cenami surowców.

BNP Paribas widzi jastrzębi

Z kolei BNP Paribas ocenia, iż RPP zasygnalizowała, iż ma obawy w związku z tym, że kurs złotego utrzymuje się powyżej progu 4,00 PLN/EUR. "Komentarz RPP jest o wiele bardziej jastrzębi niż rynki się tego spodziewały. RPP wyraźnie odnotowała ryzyko wyższej inflacji bazowej w reakcji na szybszy przyrost płac. W komunikacie nie ma wzmianki o ostatnim spadku wskaźnika zaufania konsumentów sugerującym daleko idące wyhamowanie spożycia" - zaznaczyli.

"Rada odnotowała także i to, że złoty nie zneutralizował globalnego wzrostu cen surowców. Wzięte razem komentarze RPP wskazują na kontynuację cyklu podwyżek podstawowych stóp" - podsumowali.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane