• rozwiń
  • WIG20 2188.24 +0.40%
  • WIG30 2481.46 +0.42%
  • WIG 57863.03 +0.42%
  • sWIG80 11638.04 +0.42%
  • mWIG40 3734.43 +0.52%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Bankowa obłuda ukarana w sądzie

Bankowa obłuda ukarana w sądzie
Foto: TVN24 Foto: O nieprzyjemnych szczegółach "Max Lokatay" można byłodowiedzieć się dopiero w bankuj

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że reklama "Max Lokaty" PKO BP wprowadzała klientów w błąd. Sąd potwierdził decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o karze w wysokości 5,7 mln zł za nierzetelną kampanię reklamową.

Bank zamierza wystąpić z prośbą o pisemne uzasadnienie wyroku. - Po jego otrzymaniu rozważymy celowość dalszych apelacji - poinformował rzecznik prasowy PKO Banku Polskiego Marek Kłuciński.

Nie pełna informacja

"Max Lokata" była szeroko reklamowana w mediach od stycznia do końca lutego 2008 roku. Urząd w późniejszym postępowaniu ustalił, że w trakcie kampanii bank informował, że "Max Lokata" jest oprocentowana w wysokości 6 proc. w

skali dwunastu miesięcy. Oprocentowanie nie było jednak liczone od momentu podpisania umowy, ale od wyznaczonego przez bank terminu. O tym fakcie konsument dowiadywał się dopiero w placówce banku.

Zdaniem UOKiK pominięcie tak istotnej informacji w przeważającej części materiałów reklamowych wprowadziło konsumentów w błąd i powodowało podjęcie przez nich decyzji, której, mając pełną informację by nie podjęli.

"Bez gwiazdek"

Ponadto w swoich materiałach reklamowych bank zastosował sformułowania, które wskazywały na ich kompletność. Nie było żadnych oznaczeń ani odesłań wskazujących na konieczność zapoznania się z dodatkowymi materiałami.

Padało natomiast sformułowanie "bez gwiazdek", co sugerowało potencjalnemu odbiorcy, że reklama zawierała wszystkie istotne informacje.

Prezes UOKiK w grudniu 2008 roku nałożyła na PKO BP ponad 5,7 mln zł kary. Bank odwołał się od tej decyzji, teraz sąd podzielił argumenty Prezesa Urzędu.

//sk/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane