• rozwiń

Bankomaty zaczną znikać?

Bankomaty zaczną znikać?
Foto: TVN24 Foto: Bedzie mniej bankomatów?

Od dzisiaj MasterCard o blisko 50 proc. obniża bankomatową opłatę międzybankową. Ta decyzja uderzy przede wszystkim w niezależnych operatorów bankomatów i pośrednio w klientów banków - pisze "Gazeta Wyborcza".

Za każdym razem, kiedy wypłacamy gotówkę z obcego bankomatu kartą z logo MasterCard, nasz bank przekazuje tej organizacji 3,50 zł, a następnie ta opłata trafia do właściciela bankomatu.

Tak było jeszcze wczoraj, bo od 1 kwietnia MasterCard obniża tzw. stawkę interchange fee do 1,20 lub 1,60 zł, w zależności od rodzaju karty - pisze "Gazeta Wyborcza".

Czekając na Visę

Żeby zachować równowagę na rynku, podobny krok powinna zrobić Visa - największy gracz na rynku - ale na razie jej przedstawiciele nie chcą mówić o szczegółach. Nieoficjalnie mówi się, że Visa może obniżyć tę opłatę do 1,30 zł - pisze gazeta.

Dla niezależnych operatorów sieci bankomatów takich jak Euronet, Cash4You czy eCard, decyzja MasterCarda oznacza znaczny spadek przychodów. Firma DieBold, do której należą bankomaty Cash4You, szacowała, że nawet o 60 proc. Może to oznaczać, że sieć bankomatów zamiast się rozwijać, zacznie się kurczyć. Największy niezależny operator Euronet zagroził zdemontowaniem nawet 700 z 2,1 tys. bankomatów - czytamy w "GW".

bgr//kdj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane