• rozwiń
  • WIG20 2102.23 +1.85%
  • WIG30 2406.14 +1.71%
  • WIG 56035.15 +1.46%
  • sWIG80 11616.48 +0.39%
  • mWIG40 3778.54 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Banki-zombie mogą zdławić gospodarkę

Banki-zombie mogą zdławić gospodarkę
Foto: TVN24.pl Foto: Nadzorca zamknął już 34 niewielkie banki w USA

Choć rządowi USA udało się uratować największe amerykańskie instytucje finansowe, przywracając zdolność funkcjonowania całego systemu, amerykańską gospodarkę mogą zadławić tysiące małych, lokalnych banków-zombie, które mają coraz większe kłopoty.

Takie giganty finansowe, jak Citigroup czy Bank of America przetrwały tylko dzięki rządowej pomocy. Ale kto pomoże małym, regionalnym i komunalnym bankom, które już liczą rosnące straty poniesione nie tylko na ryzykownych instrumentach finansowych, ale także na pożyczkach dla gospodarstw domowych, kredytach hipotecznych i dla biznesu?

Na przykład w Atlancie i w stanie Floryda już ponad 50 banków zaraportowało, że ich złe aktywa przekroczyły 10 proc. całości aktywów. W czasach dobrej koniunktury wskaźnik ten nie przekracza jednego procenta.

W USA działa 8 tys. takich niedużych banków, które są pierwszym dawcą kredytów dla ogromnej części amerykańskiej gospodarki. W środę ukaże się raport na temat ich sytuacji w I kwartale. Jak do tej pory zamknięte zostały 34 takie banki.

W Europie też grasują zombie

Tymczasem po obniżeniu ratingu dla dwóch bułgarskich banków przez agencję Moody's pojawiają się głosy o bardzo złej kondycji banków w Europie.

Zadłużenie niemieckich banków może wybuchnąć "jak granat" , choć biorą one udział w rządowym programie wsparcia dla sektora finansowego - uważa Jochen Sanio, prezes niemieckiego regulatora BaFin.

Niemieckie banki mają 200 miliardów euro złych długów, a zrobione przez nie odpisy wyniosły już 816 miliardów euro.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane