• rozwiń

Banki zarobiły o połowę mniej

Banki zarobiły o połowę mniej
Foto: TVN24 Foto: Banki pokazują słabe wyniki

- W pierwszym półroczu wynik netto krajowych banków komercyjnych spadł o 51 proc. do 3,97 mld zł w ujęciu rok do roku - podała Komisja Nadzoru Finansowego. W pierwszym półroczu zeszłego roku banki zarobiły netto 8,15 mld zł.

Choć banki dopiero zaczęły podawać wyniki za drugi kwartał, to KNF już podliczyła ich wyniki. Uwzględniając banki spółdzielcze, których zysk netto wyniósł 360 mln zł, wynik netto sektora bankowego po dwóch kwartałach spadł o 50 proc. do 4,33 mld zł.

Zdaniem analityków, na których jakiś czas temu powoływała się "Gazeta Prawna", zyski dziewięciu największych banków, notowanych na warszawskim parkiecie, spadły w II kwartale tego roku o 62,7 proc. - z 3,56 mld zł do 1,32 mld zł, w porównaniu z wynikiem wypracowanym rok wcześniej.

Eksperci wskazują, że na wyniki banków w drugim kwartale wpłynęła przede wszystkim wojna depozytowa z końca 2008 roku. Aby zdobyć pieniądze klientów oferowały one wówczas z depozyty z wyśrubowanym do granic opłacalności oprocentowaniem.

W dużo lepszej sytuacji wydaje się być sektor finansowy za oceanem, gdzie najwięksi jego uczestnicy podają wyniki za drugi kwartał sporo wyższe od oczekiwań i często wyższe od tych z ubiegłego roku.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane