• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Banki zapominają o kryzysie

Banki zapominają 
o kryzysie
Foto: sxc.hu Foto: Banki mają się coraz lepiej

Tam gdzie się zaczął, tam się kończy. Kryzys, przynajmniej w polskich bankach, jak wynika z badań Związku Banków Polskich i Pentoru, wydaje się odchodzić w niepamięć.

- Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł w marcu 2010 roku w stosunku do ostatniego lutowego pomiaru o 3 pkt i wyniósł 32,1 pkt. - poinformowały we wtorek Związek Banków Polskich oraz Pentor. Oznacza to, że sektor bankowy wszedł w okres dobrej koniunktury. Jeszcze rok temu wskaźnik wynosił wynosił 11,4 pkt.

- Możemy śmiało powiedzieć, że najgorszy okres banki z pewnością mają za sobą - powiedział prezes Pentora Eugeniusz Śmiłowski. Zaznaczył, że następne miesiące, podobnie jak marzec, też będą dobre dla sektora bankowego.

Pentor prognozuje, że banki będą "intensywnie" zabiegać o lokaty oraz rachunki klientów, zmniejszy się także liczba kredytów niespłacanych. Zdaniem Śmiłowskiego w najbliższym czasie będziemy obserwować zjawisko przenoszenia rachunków z jednych banków do innych.

Zawsze musi być "coś"

Jak podkreślają autorzy badania banki mają teraz inny powód do zmartwienia, a mianowicie ostrzejsze kryteria udzielania kredytów, których wymaga od nich rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, aby uniknąć powtórki z kryzysu. Bankowcy alarmują, że to pozbawi wiele osób szansy na kredyt. Mniej podkreślają, że je same pozbawi to szansy zarabiania na tych kredytach.

- Wyczuwa się, że bankowcy są pełni obaw o to, jaki będzie wpływ w późniejszym czasie rekomendacji T. (...) Środowisko bankowe oczekiwało wprowadzenia takiej rekomendacji, ale nie w takim kształcie - powiedział szef Pentora. Według niego wśród bankowców niemal powszechna jest opinia, że klienci banków odprawieni z kwitkiem zasilą szeregi osób, które "wpadną w objęcia" pozabankowych instytucji kredytowych.

mkg//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane