• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Banki wymienią talię kart

Banki wymienią talię kart
Foto: sxc.hu Foto: Karta z czipem jest cztery razy droższa od mniej bezpiecznej z paskiem. Dlatego banki opóźniają ich wymianę w kryzysie

Banki szykują się do masowej wymiany kart płatniczych. Od 1 stycznia 2011 roku każda karta płatnicza w Polsce powinna mieć mikroprocesor - same banki postawiły sobie kiedyś taki cel. Już dziś wiadomo, że nie wszystkie poradzą sobie z tym wyzwaniem - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

– Pierwsze karty płatnicze z mikroprocesorem zaczęliśmy wydawać od 8 października – mówi Magda Załubska-Król z Pekao. Drugi co do wielkości bank w Polsce rozpoczął proces wymiany kart płatniczych na takie, które wyposażone są w mikroprocesor. Plan jest taki, by z wymianą 3,8 mln kart zmieścić się w terminie.

Największy bank nie zdąży

Tymczasem największy polski bank, PKO BP, który wydał 7,5 mln kart, całą procedurę zamierza rozpocząć w przyszłym roku. Obecnie nadal wydaje wyłącznie karty z paskiem. Oznaczałoby to, że chce dokonać wymiany zaledwie w rok, co może okazać się bardzo trudne do zrealizowania. Poza stroną logistyczną niebagatelne są także koszty operacji. – Koszt wymiany karty z paskiem na taką wyposażoną w mikroprocesor jest znaczny – w cenie jednej karty czipowej można nabyć cztery karty z paskiem – mówi gazecie Krzysztof Kaźmierski, odpowiedzialny za karty płatnicze w BZ WBK.

Wymiana kosztuje krocie

Dodaje, że cały proces kosztował bank kilka milionów euro. Dziś można to wykonać nieco taniej, bo jak tłumaczy Krzysztof Muszyński z MultiBanku, producenci (tacy jak np. francuski Gemalto, największy producent mikroprocesorów do kart) obniżyli nieco ceny. Ale i tak banki nad wyraz mocno dbające o koszty w kryzysie mogą nie być skore do szybkiej wymiany. Tym bardziej że i sankcje nie wydają się odstraszające – oczywiście Visa czy MasterCard usilnie namawiają banki do zmiany, ostrzegając, że będą pobierały większe prowizje za transakcje bezgotówkowe wykonane przy pomocy kart z paskiem. Ale jest to niewystarczający bodziec, tym bardziej że dziś prowizje przy użyciu kart czipowych, które banki odprowadzają do organizacji płatniczych, są tylko minimalnie niższe.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane