• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Banki nieśmiało uśmiechają się do firm

Banki nieśmiało uśmiechają się do firm
Foto: TVN24 Foto: Coraz więcej firm dostaje kredyt

- Przedsiębiorcy częściej pytają o kredyt, a banki, które przez ostatnie miesiące nie chciały otwierać przed nimi sejfów teraz chętniej rozmawiają i częściej udzielają pożyczek – taką zmianę na rynku kredytowym dla firm przyniósł - według "Forsalu" - III kwartał. Potwierdzają to także wyliczenia ekspertów.

Z wyliczeń ekonomistów na podstawie danych NBP o podaży pieniądza, na które powołuje się "Forsal", wynika, że po raz pierwszy od lutego akcja kredytowa dla przedsiębiorstw wzrosła o 300-400 mln zł.
- Można chyba powiedzieć, że najgorsze za nami. Okres najbardziej konserwatywnego podejścia do kredytów dla firm już minął i banki zaczynają poszukiwać sposobów na zwiększenie akcji kredytowej - mówi Andrzej Halesiak, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku BPH.
- W I i II kwartale banki i firmy przyjęły postawę wyczekującą, obecnie aktywność po obu stronach jest większa – tłumaczy zmianę nastawienia wobec firm Leszek Niemycki, wiceprezes Deutsche Bank Polska.

Tak dobrze już nie będzie

Ekonomiści zwracają też uwagę, że na nieznaczny, ale widoczny spadek marż kredytowych i oprocentowania, głównie za sprawą polityki banków centralnych.
– Koszty kredytu lekko spadły w porównaniu z poziomami sprzed kilku miesięcy – mówi Piotr Górski, odpowiedzialny za kredyty dla sektora małych i średnich firm w Raiffeisen Banku. – Nie ma jednak szans, by wróciły ceny sprzed kryzysu. Wynika to ze zdecydowanie wyższych kosztów pozyskania finansowania przez banki oraz wysokiego ryzyka, którego poziom odzwierciedlają tworzone rezerwy na zagrożone pożyczki. W najbliższej perspektywie można oczekiwać stabilizacji marż kredytowych – dodaje.

Mimo pozytywnych sygnałów sytuacja, zdaniem Macieja Grelowskiego, jest ciągle daleka od ideału. – Piłeczka nadal leży po stronie banków, bo to banki rok temu zakręciły kurek z pieniędzmi, stawiając wiele firm pod ścianą – mówi.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane