• rozwiń

Banki nie zjedzą Dudy

Banki nie zjedzą Dudy
Foto: TVN24 Foto: Duda uciekł spod noża wierzycieli

Maciej Duda może odetchnąć z ulgą. Zgromadzenie wierzycieli kierowanego przez niego koncernu mięsnego zaakceptowało program naprawczy, który Duda chce wprowadzić i przegłosowało układ dotyczący restrukturyzacji zobowiązań spółki. Co to znaczy? PKM Duda zostaje w grze.

Układ przewiduje restrukturyzację zobowiązań finansowych spółki głównie wobec banków, w których Duda ma kredyty. Łączna suma tych zobowiązań to 301,2 mln zł.

Pod opieką sądu

Równo cztery miesiące temu zarząd PKM Duda zwrócił się do sądu o wszczęcie wobec niej postępowania naprawczego, mającego na celu ochronę i restrukturyzację finansową. Stało się to po tym, jak banki w jednym czasie zażądały rozliczenia opcji walutowych, chociaż wcześniej Maciej Duda twierdził, że ich nie zawierał.

W ciągu dwóch następnych sesji giełdowych wartość rynkowa spółki stopniała o połowę. Maciej Duda schronił się więc pod opiekę sądu korzystając z możliwości przygotowania planu naprawczego spółki.

Tajemniczy plan

Chociaż szczegóły programu nie są jeszcze znane, to najprawdopodobniej zawiera on plan restrukturyzacji firmy przewidujący m.in. ograniczenie kosztów i sprzedaż zbędnych aktywów, a także zwiększenie marżowości i sprzedaży.

Jak zapewniał wcześniej w rozmowie z "Pulsem Biznesu" prezes Maciej Duda, spółka nie planuje zwolnień. Do poprawy kondycji finansowej firmy ma się przyczynić lepsze wykorzystanie kadr. - Stawiamy nie na zwolnienia, ale na bardziej efektywną pracę - podkreślał prezes.

mkg

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane