• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Banki nie potrzebują twoich pieniędzy

Banki nie potrzebują twoich pieniędzy
Foto: sxc.hu Foto: Trzymanie pieniędzy na bankowych lokatach coraz mniej opłacalne

Banki nie cierpią na brak gotówki, nie potrzebują naszych depozytów - i systematycznie obniżają ich oprocentowanie. Zamiast przyciągać nas wysokością odsetek, co oznacza dla nich koszty, wolą kusić nietypowymi promocjami - pisze "Rzeczpospolita".

Oprocentowanie depozytów spada i - jak wskazuje gazeta - trudno dziś znaleźć lokaty dające więcej niż 5 procent w skali roku. Od początku maja oprocentowanie obcięły m.in. PKO BP, BZ WBK, ING Bank Śląski, MultiBank, mBank, Bank Pocztowy - wymienia "Rz". Obniżki wyniosły od 0,25 do 1,25 pkt proc.

Teraz lokata trzymiesięczna daje zwykle odsetki od 3 do 5 proc., podczas gdy jeszcze rok temu było to średnio 6,2 proc.

Nietypowe zachęty

Na wyższe oprocentowanie mogą liczyć tylko osoby, które korzystają z innych produktów w tym samym banku. I tak BZ WBK premiuje klientów, którzy kupią program ubezpieczeniowo-inwestycyjny. Oferuje im trzymiesięczną lokatę oprocentowaną na 7 proc.

Podobne zachęty stosują i inne banki. – Na początek promocją objęta została lokata jednodniowa, której oprocentowanie w promocji dla aktywnych klientów jest wyższe o 0,5 pkt proc. – mówi gazecie Monika Chwiedziewicz odpowiedzialna za produkty oszczędnościowo-inwestycyjne w mBanku.

Dla odmiany Pekao do każdej nowo otwartej lokaty progresywnej (o średnim oprocentowaniu 4 proc.) klient dodaje kupon rabatowy wartości 200 zł na zakup wycieczki jednego z portali turystycznych.

"Rzeczpospolita" zauważa, że korzystniejsze niż tradycyjne lokaty oprocentowanie dają konta oszczędnościowe. Jako przykład Kredyt Bank, który posiadaczowi konta płaci 6 proc. w skali rocznej, oraz Millennium, gdzie do końca czerwca promocyjne oprocentowanie wynosi 6,5 proc. (standardowo 4 proc.)

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane