• rozwiń
  • WIG20 2179.68 -1.25%
  • WIG30 2478.98 -1.21%
  • WIG 57886.14 -0.96%
  • sWIG80 11654.86 +0.39%
  • mWIG40 3761.37 -1.26%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:11

Dostosuj

Banki na powrót pod nadzór NBP?

Banki na powrót pod nadzór NBP?
Foto: TVN24 Foto: Banki komercyjne na powrót pod nadzór NBP?

Coraz więcej finansistów jest zdania, że nadzór w obecnej formie się nie sprawdził - pisze "Rzeczpospolita". Cytowani przez nią bankowcy przekonują, że Komisja Nadzoru Finansowego ma zbyt szeroki zakres obowiązków i w efekcie nie jest w stanie skutecznie dozorować wszystkich podlegających jej instytucji.

Pod nadzorem KNF od 2008 roku znajdują się zarówno banki, jak firmy ubezpieczyciele oraz domy maklerskie. Cytowani przez "Rz" ekonomiści uważają, że szczególnie w czasach kryzysu finansowego Komisja nie ma możliwości sprawowania właściwej kontroli.

Stąd pomysł, aby nadzór nad bankami wrócił do NBP. Podobne operacje przeprowadziły już Anglia i Francja, a wkrótce uczynią to prawdopodobnie Niemcy - wskazuje dziennik.

Zdaniem osób związanych z instytucjami finansowymi, NBP ma lepsze możliwości sprawowania skutecznej pieczy nad pozostałymi bankami. Prezes BRE Banku Cezary Stypułkowski retorycznie pyta, jakie narzędzia ma KNF i sam sobie odpowiada: zbiera dane, przygotowuje analizy, może nałożyć karę, nakazać bankowi coś zrobić. - Jak są dobre czasy, to to wystarczy, ale jak się dzieje źle, to ktoś musi dostarczyć bankom płynność, a tego nie zrobi nadzór, bo nie może - podkreśla prezes BRE Banku.

– Bank centralny ma więcej narzędzi technicznych umożliwiających komunikację z bankami i analizę danych sprawozdawczych – dodaje cytowany przez "Rzeczpospolitą" prezes Deutsche Banku Krzysztof Kalicki.

Jak przewiduje gazeta, decyzja o przekazaniu nadzoru bankowego na powrót do NBP mogłaby zapaść jeszcze w tym roku, po zakończeniu kadencji obecnego przewodniczącego KNF, która wygasa pod koniec września.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane