• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Banki mogą korzystać z pomocy państwa

Sejm wyciągnął pomocną do banków i przyjął ustawę regulującą pomoc Skarbu Państwa udzielaną instytucjom finansowym. Nowe prawo ma wpłynąć na przywrócenie płynności na rynku międzybankowym - tłumaczy resort finansów.

Sejm przyjął ustawę o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym. W głosowaniu wzięło udział 430 posłów. 418 parlamentarzystów głosowało za przyjęciem ustawy. Przeciw opowiedziało się 6 posłów, tyle samo wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy przewiduje szczególną pomoc krajowym bankom, spółdzielczym kasom oszczędnościowo-kredytowym, domom maklerskim, zakładom ubezpieczeń, funduszom emerytalnym i inwestycyjnym.

- Celem projektu ustawy, która jest wyrazem troski rządu o stabilność finansową naszego kraju jest, aby jak najwięcej podmiotów mogło skorzystać ze wsparcia finansowego, gdyby takiego wsparcia one wymagały - tłumaczyła podczas debaty sejmowej wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska. - Obecnie żadna z instytucji finansowych nie potrzebuje takiego wsparcia. Musimy pamiętać, że ta ustawa dotyczy tylko wsparcia płynnościowego - dodała.

Jak tłumaczyła Zajdel-Kurowska, ustawa ma okres dosyć ograniczony. - O te instrumenty można ubiegać się tylko do końca bieżącego roku - poinformowała wiceminister.

Różne formy pomocy

Zgodnie z ustawą, za udzielanie wsparcia będzie odpowiadał minister finansów, na wniosek instytucji finansowej. W tym celu zostanie zawarta umowa określająca m.in. formę pomocy i jej wysokość.

Pomoc będzie mogła być udzielana w różnych formach. Skarb Państwa będzie mógł np. zagwarantować spłatę kredytów oraz linii kredytowych przyznanych przez banki innym bankom.

eq ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane