• rozwiń
  • WIG20 2335.86 -0.28%
  • WIG30 2669.69 -0.35%
  • WIG 60750.64 -0.29%
  • sWIG80 11965.06 +0.04%
  • mWIG40 4031.58 -0.49%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Banki, kredytujcie eksport!

Banki, kredytujcie eksport!
Foto: TVN24 Foto: Państwowa korporacja namawia banki do kredytowania handlu zagranicznego

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych zmieniła sposób działania. Zygmunt Kostkiewicz, prezes KUKE namawia banki do kredytowania handlu zagranicznego. Kusi gwarancjami - pisze "Puls Biznesu".

Tydzień temu prezes Kostkiewicz spotkał się z bankowcami, żeby zapytać ich, co może dla nich zrobić, by udzielali więcej kredytów eksportowych. Na razie nie ma ich dużo. Do 16 listopada KUKE ubezpieczyła kredyty za 465 mln dolarów, z czego 390 mln USD przypadło tylko na dwa kontrakty. Rodzime banki udzieliły natomiast zaledwie 56 mln dolarów kredytów.

- Od czasu kryzysu banki zmieniły stosunek do ryzyka i walczą o klientów. Chcemy, by wróciły także do kredytowania handlu zagranicznego. Tym bardziej, że z gwarancją KUKE waga ryzyka wynosi zero i kapitały banku są praktycznie nieobciążone. Banki zachodnie to rozumieją. Nie wszystko powinien robić BGK, który realizuje program rządowy. Jest także miejsce dla banków komercyjnych — mówi prezes Kostkiewicz.

Zdaniem "PB", przepisy o działaniu korporacji aż proszą się o nowelizację, zwłaszcza jeśli chodzi o definicję polskiego produktu. Według przepisów, to towar lub usługa, w którym udział składników zagranicznych nie przekracza 50 proc. Niektóre kraje przeszły z definicji produktu krajowego na tzw. interes narodowy. My nie. KUKE chciała zmienić przepisy o gwarancjach, ale resort finansów nie chciał - ujawnia gazeta.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane