• rozwiń

Banki jak zło konieczne?

Banki jak zło konieczne?
Foto: sxc.hu Foto: Nie mamy dobrej opinii o bankach

Polacy nie darzą banków zbytnim zaufaniem - wynika z sondażu firmy badawczej Homo Homini przekazanego tvn24.pl i "Rzeczpospolitej". Jeśli jednak jesteśmy klientem banku od dłuższego czasu, powierzamy mu nasze pieniądze, bierzemy kredyt, to nasze zaufanie wzrasta. Jednocześnie wolimy mieć do czynienia za znaną i dużą instytucją.

Homo Homini poprosiło 1 tys. osób w całej Polsce o ocenę zaufania i wiarygodności usług 19 wybranych banków w Polsce. W przeprowadzonym badaniu wzięto pod uwagę trzy rodzaje usług: kredyt hipoteczny, kredyt gotówkowy i depozyt pieniężny. W badaniu najlepiej zostały ocenione banki z długoletnią tradycją, które w świadomości zbiorowej prawdopodobnie istnieją jako instytucje, które przetrwały niejedną zmianę i kryzys gospodarczy, kojarzone ze stabilnością.

Jak w banku?

Z badania wynika, że 90,7 proc. Polaków jest klientami banków. Pozostali nie mają z nimi nic wspólnego. Jednak aż 16,5 proc. respondentów deklaruje, że nie ufa żadnemu z banków.

Najwięcej osób pozytywnie ocenia bank PKO BP. Jest to 51,9 proc. respondentów. Warto zauważyć, że jest to także jedyny bank, gdzie pozytywna ocena przekracza 50 proc. Następny na liście Pekao SA ma już tylko 39,9 proc. pozytywnych ocen. Potem jest gorzej. Najmniejszym zaufaniem - z badanych banków - Polacy darzą Fortis Bank. Tylko 11 proc. badanych ma o nim pozytywną opinię.

W większości przypadków opinia o banku związana jest z oceną jego usług, a więc wcześniej wspomnianych kredytów hipotecznych i gotówkowych oraz depozytów pieniężnych. Lista banków uszeregowanych przez badanych "od budzącego największe zaufanie" przedstawia się następująco:
1. PKO Bank Polski SA
2. Bank Pekao SA
3. Bank Zachodni WBK SA
4. ING–Bank Śląski SA
5. Bank BPH SA
6. LUKAS Bank SA
7. Bank Gospodarki Żywnościowej SA
8. BRE Bank SA
9. GETIN Bank SA
10. Raiffeisen Bank Polska SA
11. Deutche Bank PBC SA
12. Bank Millenium SA
13. Bank Ochrony Środowiska SA
14. Bank Gospodarstwa Krajowego SA
15. Bank Handlowy w Warszawie SA (Citi handlowy)
16. GE Money Bank SA
17. KREDYT Bank SA
18. Nordea Bank Polska SA
19. Fortis Bank Polska SA

- W badaniu najlepiej zostały ocenione banki z długoletnia tradycją, które w świadomości zbiorowej prawdopodobnie istnieją jako instytucje, które przetrwały niejedną zmianę i kryzys gospodarczy, kojarzone ze stabilnością - napisali autorzy badania w komentarzu.

Wizerunek w mediach

Przy pomocy firmy Press-Service Monitoring Mediów prześwietliliśmy też publikacje prasowe o bankach, które pojawiły się w największych tytułach w styczniu i lutym 2009. Porównaliśmy je do artykułów z analogicznego okresu 2008 roku. Wynik: liczba pozytywnych artykułów zmalała niemal 3-krotnie, a negatywnych wzrosła o 77 proc.

Winni politycy

Zdaniem Michała Macierzyńskiego, analityka z portalu Bankier.pl nienajlepiej z wizerunkiem branży finansowej jest od września 2008 roku. - Wówczas banki powszechnie namawiały na inwestycje w funduszach, na czym klienci w dużej mierze stracili. Obecnie doszły inne problemy, takie jak rosnące odsetki kredytów hipotecznych w obcych walutach, problemy z kartami kredytowymi i nieudane fuzje banków.

Macierzyński dodaje, że w klientach banków zrodziła się potrzeba sprzeciwu, który ma wyraz w tworzonych w Internecie portali np. nabiciwmbank.pl, nabiciwsantander.pl, co nie poprawia ich wizerunku.

Dopóki banki nie wyjdą z impasu i nie zaczną wydawać kredytów, a Polacy nie przestaną słyszeć w mediach o ich problemach, zaufanie będzie spadać. O jego odzyskaniu będzie można mówić dopiero, gdy sytuacja się uspokoi.

mm

Analityk rysuje dość pesymistyczną wizję: - Dopóki banki nie wyjdą z impasu i nie zaczną wydawać kredytów, a Polacy nie przestaną słyszeć w mediach o ich problemach, zaufanie będzie spadać. O jego odzyskaniu będzie można mówić dopiero, gdy sytuacja się uspokoi.

Branża się broni i zrzuca winę na polityków. - Opinia publiczna znalazła sobie winnego - mówi Aleksandra Kwiatkowska, dyrektora biura PR w GE Money Banku. I dodaje: - Sektor bankowy jest dobrym kandydatem do tej roli, bo pożycza pieniądze na procent. Jednocześnie politykom może odpowiadać zrzucenie odpowiedzialności za kryzys na banki, bo w większości mają one zagranicznych właścicieli.

Jak temu zaradzić?

Sektor bankowy jest dobrym kandydatem do tej roli, bo pożycza pieniądze na procent. Jednocześnie politykom może odpowiadać zrzucenie odpowiedzialności za kryzys na banki, bo w większości mają one zagranicznych właścicieli.

ak

Recepty dla banków są różne. Zdaniem Piotra Czarnowskiego prezesa agencji First PR banki powinny zainwestować w edukacje i komunikację – Klient wyedukowany na temat finansów, będzie w stanie więcej zainwestować. Banki powinny się skoncentrować na otwartej komunikacji, dzięki czemu będą mogły odzyskać zaufanie - uważa Czarnowski. Reprezentanci banków zgadzają się w tej kwestii z ekspertami. - Jaki mamy plan na przyszłość? Mówić prawdę i proponować klientom przejrzyste oferty – kwituje Piotr Utrata, rzecznik ING Banku Śląskiego. Dla Aleksandry Kwiatkowskiej obecna sytuacja jest wielkim wyzwaniem dla banków. - Moim zdaniem będzie to dla sektora bankowego nowy impuls. Jego efekty powinniśmy zobaczyć w najbliższych latach – uważa Aleksandra Kwiatkowska rzecznik GE Money Banku.

Natomiast Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich oświadcza: - Banki są obdarzone największym zaufaniem spośród instytucji publicznych. Pewnie dlatego, że są środowiskiem najmniej skorumpowanym, a Polacy tylko w styczniu i w lutym zdeponowali w polskich bankach prawie 23 mld złotych swoich oszczędności. To jest przejaw zaufania, na który pracujemy każdego dnia.

Magda Grzymkowska, mkg ram

Wybrane banki mają kapitał powyżej 400 mln zł

Badanie kwestionariuszowe Instytutu Homo Homini przeprowadzono w dniach 17-19 marca, na ogólnopolskiej próbie 1 tys. osób.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane