• rozwiń

Banki centralne ogarnięte gorączką złota

Banki centralne ogarnięte gorączką złota
Foto: TVN24 Foto: Złoto schodziło na pniu

- Banki centralne kupują złoto na potęgę - twierdzą analitycy. W trzecim kwartale kupiły najwięcej kruszcu od 10 lat. Światowa rada Złota (ang. World Gold Council) szacuje, że całoroczny popyt banków centralnych na złoto będzie największy od co najmniej 1970 roku.

W trzecim kwartale globalny popyt na złoto był o sześć proc. wyższy niż rok wcześniej i wyniósł w sumie 1053,9 ton wartych rekordowe 57,7 mld dol.

Banki centralne kupiły w tym czasie niecałe 150 ton. Światowa Rada Złota, publikująca te dane, nie ujawniła jednak, zasłaniając się ograniczeniami dotyczącymi poufności, które banki kupowały najwięcej. Zdaniem analityków, są to jednak banki centralne gospodarek wschodzących, które chcą zdywersyfikować swoje rezerwy walutowe. I chociaż cały kwartał złoto było rekordowo drogie, to najwięcej zakupów kruszcu dokonano we wrześniu, kiedy cena złota spadała o około 400 dolarów na uncji.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane