• rozwiń

Banki będą uczyć korzystania z kart kredytowych?

Banki będą uczyć korzystania z kart kredytowych?
Foto: sxc.hu Foto: Czy banki nauczą klientów korzystania z kart kredytowych?

Choć Polacy posiadają już ponad dziewięć milionów kart kredytowych, to wielu z nich nie potrafi z nich korzystać - odkryła Komisja Nadzoru Finansowego. Żeby ten stan rzeczy zmienić, chce zmusić banki do edukacji swoich klientów na temat działania kart - donosi "Rzeczpospolita".

Według Adama Płocińskiego z KNF, Polacy mają problemy w kilku punktach dotyczących działania kart kredytowych. – Chodzi nam o trzy kwestie: informacje dotyczące limitu przyznawanego w karcie kredytowej, dodawane do niej ubezpieczenia oraz termin spłaty, którego przekroczenie wiąże się z dodatkową opłatą - powiedział "Rzeczpospolitej".

Uświadomić klientów

KNF chce więc zmusić banki, żeby przed zaoferowaniem karty, przygotowały klienta do korzystania z niej.

Miałyby między innymi wyjaśniać, że jeśli nie spłaci chociaż części zadłużenia w terminie, to bank każe mu za to dodatkowo zapłacić. Oprócz tego, komisja chce by banki wyraźnie informowały, że co miesiąc ściągają za karty składkę ubezpieczeniową, a klienci często nawet nie wiedzą, że ubezpieczenie mają i że mogą z niego zrezygnować. Konsekwencją tej niewiedzy jest także to, że nawet gdy dojdzie do jakiegoś zdarzenia, właściciel karty nie stara się o odszkodowania, mimo że ma stosowne ubezpieczenie.

Komisja chce też uregulować sposoby promocji kart kredytowych, aby nie były traktowane po prostu jak kredyty - ale jako usługi kompleksowe, dające klientom więcej. – Pracujemy nad standardami dotyczącymi polityki informacyjnej banków związanymi z kartami. Trudno dziś przesądzić, czy przybiorą postać uchwały – mówi Adam Płociński.

ŁUD/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane