• rozwiń

Bank Światowy pożyczy nam 750 mln euro. "Na korzystnych warunkach"

Foto: sxc.hu Foto: 750 milionów euro pożyczy Polska od Banku Światowego

Rada Dyrektorów Wykonawczych Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju - jednej z agencji płatniczych Banku Światowego - zatwierdziła 750 mln euro pożyczki dla Polski. Pożyczka zostanie zawarta na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, a pieniądze wesprą reformę finansów publicznych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Zgodnie z komunikatem Banku Światowego celem pożyczki jest wzmocnienie polskich finansów publicznych. - Program wsparcia Polski jest kluczowym w zaangażowaniu Banku Światowego w sferę reform finansów publicznych kraju - powiedział dyrektor Banku Światowego na Europę centralną i kraje bałtyckie Peter Harrold. Jego zdaniem, pożyczka to wyraz uznania dla reform podjętych przez polski rząd, w tym dotyczących systemu emerytalnego.

Pieniądze na reforme finansów publicznych

Rzeczniczka Ministerstwa Finansów Małgorzata Brzoza powiedziałą, że pożyczka jest jedną z pakietu dwóch pożyczek przeznaczonych na wsparcie rządowego programu reformy finansów publicznych. - Polegającego na ich konsolidacji, poprawie efektywności działania administracji publicznej poprzez wprowadzenie reguł fiskalnych oraz racjonalizacji wydatków socjalnych - wyjaśnia Małgorzata Brzoza.

Korzystne oprocentowanie

Rzeczniczka resortu finansów dodaje, że pieniądze zostaną Polsce pożyczone na korzystnych warunkach. - Umowa pożyczki zostanie zawarta na warunkach korzystniejszych niż rynkowe, okres zapadalności wyniesie 20 lat i obejmie 9 letnią karencję na spłatę kapitału  - wyjaśniła Brzoza.

Ministerstwo Finansów podało, że podpisanie umowy przewidziane jest na przełomie czerwca i lipca 2012 roku. Natomiast wysokość kwoty oraz warunki drugiej pożyczki zostaną uzgodnione w drodze negocjacji w późniejszym terminie, jej wypłata przewidziana jest na 2013 r.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane