• rozwiń
  • WIG20 2120.54 +0.70%
  • WIG30 2424.71 +0.65%
  • WIG 56408.17 +0.51%
  • sWIG80 11601.80 -0.31%
  • mWIG40 3771.34 +0.16%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:06

Dostosuj

Bank Światowy: Polska ma się lepiej niż inni

Bank Światowy: Polska ma się lepiej niż inni
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 1805ZOELLICKWYW.avi

Globalna gospodarka może wrócić na "ścieżkę wzrostu" pod koniec 2009 roku, albo w 2010 roku - mówił szef Banku Światowego Robert B. Zoellick podczas swojej wizyty w Polsce. Jak dodał, nasz kraj jest w stosunkowo dobrej sytuacji.

- Polska jest w lepszej pozycji niż inne kraje. Częściowo dzięki wydatkom konsumenckim, ale trzeba brać pod uwagę fakt, że jesteśmy w środku globalnego kryzysu, a polska gospodarka polega w dużej części na eksporcie - zaznaczył Zoellick. Szef BŚ przestrzegł jednak, że choć Europa Środkowo-Wschodnia, a szczególnie Polska jest atrakcyjna jeśli chodzi o inwestycje zagranicznie, to jednak może "mieć do czynienia z krótkoterminowym wyschnięciem bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

Jego zdaniem, wciąż będziemy także świadkami spadku dynamiki PKB na całym świecie, ale "spadki te będą coraz mniejsze".

BŚ chce nam pomóc

Zoellick rozmawiał w poniedziałek w Warszawie z prezesem Narodowego Banku Polskiego Sławomirem Skrzypkiem oraz ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Wyjaśniając cel swojej wizyty, powiedział, że przyjechał omówić z polskim rządem "potencjalne ryzyka" dla polskiej gospodarki i to, jak BŚ może pomóc.

Tematem poniedziałkowych rozmów była również m.in. realizacja programu pożyczkowego dla Polski na reformy w wysokości 3,75 mld dol. Na spotkaniu z dziennikarzami Zoellick podkreślił, że Polska jest mniej więcej w połowie realizacji tego programu.

bgr ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane