• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Bank Światowy: Gospodarki nowych państw UE w dobrej formie

Bank Światowy: Gospodarki nowych państw UE w dobrej formie
Foto: TVN24 Foto: Bank Światowy: stabilna sytuacja gospodarcza nowych państw UE

Sytuacja gospodarcza nowych państw UE w latach 2008-2009 pozostanie stabilna - wynika z raportu Banku Światowego. Należy się jednak spodziewać nieznacznego spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego i przyspieszenia inflacji.

Raport analizuje sytuację gospodarczą państw, które przystąpiły do UE w 2004 roku, ale bez Malty i Cypru.

- Wzrost gospodarczy w wielu krajach regionu osiągnął swój szczytowy poziom w pierwszej połowie 2007 roku - powiedział główny ekonomista Banku Światowego Ron Hood, jeden z autorów raportu. Według niego, w 2008 roku czeka nas pewne spowolnienie, jednak perspektywy gospodarcze pozostają dobre. Jak czytamy w raporcie, spowolnienie dotknie głównie kraje bałtyckie. Za to Węgry powinny ponownie wejść na ścieżkę szybszego wzrostu.

Subprime niegroźny
Według raportu, kryzys na rynku kredytów "subprime" w USA pogorszył perspektywy gospodarcze Stanów Zjednoczonych i miał niekorzystny wpływ na inne rynki. Jednak gospodarki analizowanych krajów pozostają odporne na zawirowania na globalnych rynkach. Wynika to z faktu, że gospodarki te związane są głównie z Unią Europejską. Ponadto banki nowych państw UE nie były zaangażowane w kredyty o niskim standardzie, typu "subprime".

Uwaga na presję inflacyjną
Analitycy Banku Światowego ostrzegają przed zwiększającą się presją inflacyjną w krajach regionu, przy szybszym wzroście płac niż wzrost wydajności pracy i niedoborze siły roboczej. Na inflację wpływa głównie wzrost cen żywności oraz ropy. Autorzy raportu obawiają się, nie są to jednorazowe zmiany spowodowane pogodą, ale wynikają ze zmian globalnej struktury podaży i popytu.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane