• rozwiń
  • WIG20 2344.59 +0.02%
  • WIG30 2682.17 +0.04%
  • WIG 61014.65 +0.18%
  • sWIG80 11963.17 +0.29%
  • mWIG40 4052.16 +0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:38

Dostosuj

Bank Światowy chce się zmienić

Bank Światowy obiecał we wtorek zreformować się, by przekonać państwa członkowskie - począwszy od Stanów Zjednoczonych - do zwiększenia składek.

- Bank Światowy wzmocni swą legitymację, skuteczność i przejrzystość - zapewnił prezes Banku Robert Zoellick podczas formalnego otwarcia 2-dniowego dorocznego spotkania Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), odbywającego się w Stambule.

Dzień wcześniej 186 państw członkowskich Banku Światowego, który finansuje projekty rozwojowe w biednych państwach, zobowiązało się przekazać tej instytucji w razie potrzeby dodatkowe środki.

- Zobowiązaliśmy się doprowadzić do sytuacji, że Grupa Banku Światowego będzie dysponować wystarczającymi środkami, by stawić czoło problemom rozwoju, które wystąpią w przyszłości - oznajmił w poniedziałek Komitet Rozwoju, który określa ogólne kierunki działania Banku.

USA stawiają warunki

Stany Zjednoczone zażądały jednak, by Bank przeszedł poważniejszą reformę w kierunku przejrzystości i skuteczności. - Będziemy zabiegać o przyjęcie znacznych reform instytucjonalnych, zanim rozważymy przekazanie dodatkowych środków - powiedział w poniedziałek amerykański sekretarz skarbu Timothy Geithner.


Przeciwko obradom Banku Światowego i MFW w Stambule protestowały we wtorek setki osób, które policja rozpędziła przy użyciu gazów łzawiących i armatek wodnych. Zatrzymano 8 osób za obrzucanie koktajlami Mołotowa budynku, w którym trwa spotkanie - podała turecka policja.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane