• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Bank Rossija: nie działają karty Visa i MasterCard

Sankcje dotknęły też bank Rossija Odtwórz: Sankcje dotknęły też bank Rossija
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Bank poinformował o wstrzymaniu operacji przez Visa i Mastercard | Video: Sankcje dotknęły też bank Rossija

Visa i MasterCard przerwały, bez wcześniejszego powiadomienia, świadczenie usług w zakresie transakcji płatniczych dla klientów banku Rossija - informuje Reuter, powołując się na informacje banku. To skutek nałożenia na Rosję sankcji gospodarczych.

Jak podał bank w oświadczeniu: "zarząd rozumie trudności klientów w obecnej sytuacji i zrobi wszystko, aby je rozwiązać".

Z kolei, jak informuje portal lenta.ru, bank zapewnił, że żadnych restrykcji dotyczących transakcji i płatności nie ma.

Wcześniej bank poinformował w oświadczeniu, że pomimo wprowadzenia sankcji działa stabilnie i bez zakłóceń. "Bank realizuje i na pewno spełni wszystkie swoje zobowiązania wobec klientów" - zaznaczono w komunikacie.

Jak podaje "Kommiersant" transakcje kartami Visa i MasterCard zostały zablokowany też w banku SMP, w którym głównymi udziałowcami są Arkadij i Borys Rotenberg. Jak przekazuje "RIA Novosti", pozostałe operacje, w tym depozyty i dokonywanie płatności działają normalnie.

Całkowity zakaz

Jak powiedział w TVN24 Biznes i Świat dr Paweł Kowalski, prawnik z SWPS, "w praktyce takie sankcje wobec banków oznaczają, że osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych i które prowadzą działalność na terenie Stanów Zjednoczonych, nie będą mogły prowadzić żadnej działalności finansowej z tymi bankami". - W żaden sposób zabierać kontraktów, przeprowadzać jakichkolwiek rozliczeń finansowych - ocenił Kowalski.

I dodał: - Tak naprawdę bank przestał całkowicie istnieć dla obywateli amerykańskich. Dla każdego z nich jakikolwiek kontakt z tym bankiem będzie wiązał się z wewnętrznymi karami, wielomilionowymi. Dotyczy to wszystkich obywateli i wszystkich osób prawnych na terenie Stanów Zjednoczonych. Stąd decyzja Visy i MasterCard, które dostosowując się do tej decyzji całkowicie ucięły te kontakty.

Według Kowalskiego, "Amerykanie dają pewien znak Rosji". - Bank Rossija jest bankiem, który obsługuje Kreml, Gazprom. To jest 17. największy bank w Rosji - stwierdził prawnik.

Bank Rossija, który ma siedzibę w Sankt Petersburgu, jest uważany za bank, w którym swoje pieniądze mają najważniejsi ludzi w Rosji, w tym bliscy współpracownicy Władimira Putina. Głównym udziałowcem banku jest Jurij Kowalczuk, miliarder związany z Putinem.

Amerykańskie sankcje

W czwartek prezydent USA Barack Obama poinformował o nowych sankcjach dla ludzi z otoczenia Władimira Putina.

Na liście 20 osób, których aktywa w USA zostały w ramach sankcji zamrożone, znaleźli się m.in. szef i wiceszef administracji prezydenta Rosji Siergiej Iwanow i Aleksiej Gromow, szef niższej izby parlamentu Siergiej Naryszkin oraz były szef izby wyższej Siergiej Mironow.

Sankcje objęły także kilku oligarchów, a także Bank Rossija.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane