• rozwiń

Bank przekaże USA dane 4,5 tys. klientów

Amerykańska prokuratura zajęła się przypadkami ponad 150 osób, które miały konta w szwajcarskim banku UBS. Postawiono im zarzut ukrywania dochodów i unikania płacenia podatków. Amerykanie dane o podatnikach otrzymali od samego banku. W wyniku ostatecznego porozumienia UBS przekaże USA dane kolejnych 4,450 klientów

W środę po południu zakończył się spór Waszyngtonu z szwajcarskim bankiem. Zgodził się on przekazanie Amerykanom dane 4,450 osób, na których kontach zgromadzone jest w sumie 18 mld dol.

Nalegali, ulegli

Od kilku miesięcy amerykański Departament Sprawiedliwości nalegał, by UBS przekazał mu nazwiska 52 tys. amerykańskich klientów, podejrzewanych o unikanie płacenia podatków. Bank zasłaniał się jednak tajemnicą bankową, usankcjonowaną szwajcarskim prawem.

W lutym musiał jednak zapłacić Waszyngtonowi 780 mln dol. odszkodowania z tego tytułu i przekazać część nazwisk podejrzanych klientów.

Amerykańskie władze stwierdziły że to wciąż za mało i rozpoczęło kolejną kampanię, by wydobyć od UBS nazwiska swoich nieuczciwych obywateli. Eksperci oceniają, że już tylko kwestią czasu jest definitywny koniec tajnych kont w UBS.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane