• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Temat: Ukraina

Bank of America Merrill Lynch: Rynek ucieszy się z wcześniejszych wyborów na Ukrainie

"Ukraina jest bankrutem". Czy porozumienie ją uratuje? Odtwórz: "Ukraina jest bankrutem". Czy porozumienie ją uratuje?
Foto: Thomas Trutschel/Photothek/Getty Images | Video: tvn24 Foto: Zdaniem BAML porozumienie między rządem a opozycją odsunie ryzyko bankructwa Ukrainy | Video: "Ukraina jest bankrutem". Czy porozumienie ją uratuje?

Wiadomość o przyspieszeniu wyborów prezydenckich na Ukrainie może być pozytywna dla rynku, ponieważ pomoże rozładować kryzys - uważa Bank of America Merrill Lynch (BAML). Wcześniejsze wybory były jedym z głównych żądań uczestników protestu w Kijowie.

Według banku, zastąpienie rosyjskiego pakietu pomocowego, który stoi pod znakiem zapytania, przez programem Międzynarodowego Funduszu Walutowego, "byłoby potencjalnie najlepszym skutkiem obecnego kryzysu, ponieważ Ukraina uzyskałaby dostęp do nowych źródeł finansowania bez ryzyka restrukturyzacji długu. Większość tegorocznych zobowiązań dłużnych Ukrainy za br. to dług wobec MFW".

Kryzys polityczny

Kluczowe byłoby także zrealizowanie porozumienia prezydenta Wiktora Janukowycza i opozycji zakładającego m.in. powołanie rządu koalicyjnego, wcześniejsze wybory prezydenckie w grudniu i zakończenie walk. "Ustanie przemocy byłoby bardzo pozytywnym obrotem wydarzeń, ponieważ zmniejszyłoby ryzyko wojny domowej, której skutkiem byłoby to, że rząd nie mógłby pełnić swoich obowiązków" – zaznaczył BAML w komentarzu.

Ustanie przemocy byłoby bardzo pozytywnym obrotem wydarzeń, ponieważ zmniejszyłoby ryzyko wojny domowej, której skutkiem byłoby to, że rząd nie mógłby pełnić swoich obowiązków

Komentarz Bank of America Merrill Lynch

Bank sądzi, że Rosja wstrzyma pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy do czasu wykrystalizowania sytuacji, co w krótkim czasie będzie powodem presji na zagraniczny dług i walutę, gdyż bez pomocy z zewnątrz Ukraina nie będzie mogła obsługiwać swego długu.

Bank wskazuje, że na dzień 1 lutego rezerwy ukraińskiego banku centralnego wynosiły 17,4 mld dol., a od tego czasu zmniejszyły się z powodu interwencji dla wsparcia hrywny i płatności wobec Gazpromu. Ukraina wciąż ma ok. 1,5 mld dol. długu wobec rosyjskiego koncernu, a do końca br. musi spłacić dług zagraniczny na sumę 8 mld dol.

Unia jednak pomoże

Mimo tej trudnej sytuacji BAML sądzi, że ze względu na geopolityczne znaczenie, Ukraina najprawdopodobniej uzyskałaby krótkoterminową pomoc finansową z UE na pokrycie pilnych potrzeb i większe, długofalowe wsparcie z MFW.

"Prawdopodobieństwo uzyskania programu pomocowego MFW rośnie z powodu dewaluacji hrywny i mniejszych możliwości subsydiowania cen gazu dla odbiorców krajowych. W przeszłości były to ważne żądania MFW" – stwierdza komentarz.

BAML liczy, że przy obecnym, bardziej konstruktywnym stanowisku parlamentu uda się wyłonić nowy, wiarygodny rząd tymczasowy i zmienić konstytucję, co przyczyniłoby się do ustabilizowania sytuacji politycznej w kraju.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane