• rozwiń

Bank Fortis został znacjonalizowany

Rząd holenderski zgodził się przejąć całość aktywów przeżywającej trudności finansowe grupy bankowo-ubezpieczeniowej Fortis - poinformował w piątek premier Belgii Yves Leterme.

Według niego, nastąpi to w ramach transakcji opiewającej na 16,8 mld euro. Obejmie ona również udział w holenderskim banku ABN AMRO, zakupionym w ubiegłym roku przez konsorcjum Fortis z Royal Bank of Scotland i Banco Santander.

Holenderski premier Jan-Peter Balkenende potwierdził na konferencji prasowej w Hadze, że dokonano nacjonalizacji Fortis. Jak zaznaczył, rząd zastanowi się, co zrobić z przejętymi aktywami.

Nacjonalizacji dokonano tak, że całość operacji bankowych i ubezpieczeniowych na terenie Holandii trafi w ręce władz tego kraju. Pozostała część Fortisu będzie w 49 proc. należała do rządu belgijskiego. Całość operacji będzie kosztowała 17 miliardów euro i dotyczyć będzie rownież banku ABN Amro, który został w ubiegłym roku kupiony przez konsorcjum Fortis z Royal Bank of Scotland i Banco Santander.

Premier Belgii dodał, że działanie ma na celu zapewnienie trwałej wypłacalności grupie Fortis, którą rządy Belgii, Holandii i Luksemburga wsparły w ubiegłą niedzielę ponad 11,2 mld euro.

W Polsce natomiast nie ustają spekulacje na temat przyszłości polskich spółek banku Fortis. Władze banku jednak uspakajają, że nie ma podstaw do tego, by grupa Fortis chciała pozbyć się swojej polskiej odnogi.

Fortis jest pierwszym bankiem strefy euro, który padł ofiarą obecnego kryzysu na rynku kredytów hipotecznych.

ram

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane