• rozwiń

Temat: Ukraina w kryzysie

Bank centralny Ukrainy ogranicza sprzedaż walut. Do około 200 dolarów dziennie

Ukraina ogranicza sprzedaż walut Odtwórz: Ukraina ogranicza sprzedaż walut
Foto: sxc.hu | Video: TVN24 BiS Foto: W poniedziałek w kantorach ukraińskich dolar był skupowany za 14,3 hrywny | Video: Ukraina ogranicza sprzedaż walut

Narodowy Bank Ukrainy ograniczył sprzedaż walut obcych i wydał rozporządzenie, zgodnie z którym jedna osoba będzie mogła nabyć ich jedynie za równowartość 3 tys. hrywien dziennie. Informacja ta pojawiła się w poniedziałek na profilu banku na Facebooku.

"Biorąc pod uwagę zwiększenie napięcia w segmencie gotówkowym rynku walutowego, rozporządzenie

przewiduje zmniejszenie sumy gotówki w walutach obcych sprzedawanej jednej osobie dziennie do sumy, która nie przekracza 3 tysięcy hrywien" - czytamy.

Oznacza to, że obywatel Ukrainy będzie mógł nabyć dziennie ok. 220 dolarów, bądź ok. 173 euro. Bank centralny podkreślił jednocześnie, że ograniczenie to nie dotyczy osób, które spłacają kredyty walutowe.

Rozporządzenie wchodzi w życie we wtorek.

Ile za dolara?

W poniedziałek w kantorach ukraińskich dolar był skupowany za 14,3 hrywny, a sprzedawany – za 14,8. Za jedno euro właściciele kantorów płacili średnio 18,5 hrywny, zaś sprzedawali je po 19,1 hrywny.

W ubiegłym tygodniu Bank of America Merrill Lynch ocenił, że ukraińska waluta pozostanie pod presją, jeśli kryzys na wschodniej Ukrainie utrzyma się. BAML uważa, że w ciągu roku, w porównaniu z obecnym poziomem, zgodnym z fundamentami gospodarki, hrywna może stracić na wartości 10-20 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane