• rozwiń

Bank Centralny: to jeszcze nie recesja

Bank Centralny: to jeszcze nie recesja
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-ClaudeTrichet

Rada Europejskiego Banku Centralnego zdecydowała się pozostawić podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Zgodnie z decyzją banku stopa procentowa wynosi wciąż 4,25 proc.

- Naszym podstawowym celem jest stały wzrost gospodarczy w strefie euro - powiedział prezes Banku Centralnego Jean-Claude Trichet w związku z decyzją. Zapowiedział dalszy wzrost inwestycji w strefie euro, lecz już nie z taką siłą.

Ceny są nienormalne

- Zdecydowaliśmy pozostawić stopę procentową na niezmienionym poziomie, bo w strefie euro nie występują poważne stany nierównowagi. Niepokojący poziom inflacji wynika z nienormalnych cen surowców i żywności na całym świecie - uzasadniał prezes Trichet na konferencji prasowej.

Dodał, że wzrost PKB w Europie jest ostatnio znacząco słabszy. Przyczyniają się do tego wysokie i zmienne ceny ropy naftowej i żywności.

Ryzyko recesji jest w obecnej chwili trudne do określenia: - Z prognozami musimy poczekać do września - powiedział Trichet.

Czwartkowa decyzja banku centralnego jest zgodna z oczekiwaniami analityków. - Fundamenty gospodarcze strefy euro są stabilne - powiedział Trichet. Prezes obawia się jednak spirali płacowo - cenowej w Europie i zaapelował o odpowiedzialne zachowania pracodawców.

Na poprzednim posiedzeniu Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych.

lad//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane