• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Banany stanieją

Banany stanieją
Foto: sxc.hu Foto: Cło na banany natychmiast spadnie ze 176 do 148 dolarów za tonę

Gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, politycy straszyli nas lawinowym wzrostem cen. Nic takiego się nie wydarzyło, z wyjątkiem jednego towaru. Bananów. Ich ceny wzrosły niebotycznie, bo musieliśmy obłożyć unijnymi cłami owoce z Ameryki Południowej, gdyż Europa prowadziła z nią bananową wojnę. Wojna ta skończy się w piątek, a banany stanieją, choć na razie nieznacznie.

Unia Europejska oraz kraje Ameryki Łacińskiej podpiszą w piątek wstępne porozumienie, które zakończy trwający od 16 lat spór o unijny reżim importu bananów - oświadczyli w środę dyplomaci zaangażowani w negocjacje.

Jak podaje agencja Reuters, kluczowym elementem porozumienia kończącego najdłuższy w historii Światowej Organizacji Handlu (WTO) spór będzie jednorazowa obniżka unijnych ceł ze 176 dol. do 148 dol. za tonę bananów, a następnie stopniowa redukcja stawek aż do 114 dol. w 2016 r.

Ubogie państwa z Afryki, Karaibów oraz regionu Pacyfiku (tzw. państwa ACP), gdzie plantacje bananów są mniej efektywne niż w Ameryce Łacińskiej, otrzymać mają od UE 200 mln euro pomocy, aby mogły dostosować się do nowych warunków handlu.

- Wszyscy się na to zgadzają. Ostatnie przeszkody zostały pokonane - twierdzą cytowani przez agencję Reutera anonimowi dyplomaci, którzy prowadzili rozmowy na ten temat na marginesie zakończonej w środę konferencji ministerialnej WTO w Genewie.

Historia wojny

"Wojna bananowa" rozpoczęła się w 1993 roku, gdy w ramach integracji rynków wewnątrz UE przyjęto jednolite zasady handlu bananami, przewidujące preferencyjne warunki dla ubogich państw ACP, będących w większości byłymi europejskimi koloniami. Zaprotestowali wówczas eksporterzy bananów z Ameryki Łacińskiej (m.in. Ekwador, Gwatemala, Honduras i Meksyk) oraz Stany Zjednoczone, gdzie siedziby mają największe korporacje handlujące południowoamerykańskimi owocami (m.in. Chiquita, Dole, Del Monte).

W 1999 r. Bruksela przegrała spór przed WTO i została zmuszona do zmiany reżimu importowego. Do wyroku tego zastosowała się na początku 2006 roku. Unijne cła zostały zrównane dla eksporterów ze wszystkich regionów świata, lecz państwom ACP wciąż przysługiwały wysokie kwoty bezcłowe. W 2008 roku WTO orzekła, że nowe zasady także są sprzeczne z regułami handlu międzynarodowego.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane