• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

"Bananowa wojna" Rosji z Białorusią

"Bananowa wojna" Rosji z Białorusią
Foto: sxc.hu Foto: Banany dzielą naszych sąsiadów

Rosyjsko-białoruskie stosunki gospodarcze znów znalazły się na ostrzu noża. Ledwie zakończyła się "mleczna wojna", o eksport białoruskiego nabiału do Rosji, a już pojawił się nowy konflikt - nazywany "wojną bananową".

Ponad tydzień Rosjanie nie wpuszczali na swój rynek produktów mlecznych z Białorusi. Białorusini twierdzili, że z powodu "mlecznej wojny" ponoszą bardzo duże straty. Wczoraj doszło do wstępnego porozumienia Mińska z Moskwą i eksport białoruskiego nabiału do Rosji zostanie wznowiony.

Spór o owoce

Pojawił się jednak nowy problem. Dziś białoruskie media odtrąbiły "wojnę bananową". Oficjalny związek przedsiębiorców białoruskich napisał dramatyczny list do wicepremiera Andreja Kobiakowa, żeby obronił rodzimych importerów bananów i cytrusów przed plajtą. Zdaniem przedsiębiorców w niemal 40 procentach białoruski rynek został zalany tanimi owocami z Rosji. Ich zdaniem Rosja konkuruje w sposób nieuczciwy, bo tamtejsi handlowcy płacą niższe cła przy rozładunku towarów w Sankt-Petersburgu, natomiast Białorusini muszą płacić podwójnie: raz przy rozładunku, powtórnie przy przekraczaniu granicy.

Białoruscy importerzy domagają się ujednolicenia kwestii celnych, Inaczej - w ich opinii - ciężko będzie mówić o uczciwej konkurencji pomiędzy importerami z Rosji i z Białorusi. Ich zdaniem banany i owoce cytrusowe powinny również być opatrywane znakami jakości, by na Białorusi nie pojawiał się towar czarnorynkowy.

bgr//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane