• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Balcerowicz: Zostaję w Polsce

Balcerowicz: Zostaję w Polsce
Foto: TVN24 Foto: Leszek Balcerowicz szefer rady instytutu Bruegla

W czwartek media poinformowały, że Leszek Balcerowicz ma nową pracę i w związku z tym przeprowadza się do Brukseli. To nie do końca prawda. Były prezes NBP faktycznie został nowym szefem rady prestiżowego instytutu badawczego Bruegla, ale swoje obowiązki będzie wypełniał z kraju.

"Zostaję w Polsce" - napisał w oświadczeniu przesłanym do mediów.

Zastąpi Włocha

Decyzja o nominacji dla Balcerowicza zapadła w środę na zgromadzeniu członków instytutu, wśród których jest 16 państw UE (w tym Polska) oraz wiele europejskich i światowych firm. - Wyjątkowe doświadczenie i reputacja Leszka Balcerowicza będą kluczowe dla kolejnej fazy rozwoju Bruegla - oświadczył zarządzający na co dzień instytutem dyrektor Jean Pisani-Ferry.

Balcerowicz zastąpi na stanowisku byłego włoskiego komisarza UE Mario Montiego, który był pierwszym szefem rady Bruegla, piastując to stanowisko od 2005 roku. Monti, który zasiadał w Komisji Europejskiej w latach 1994-2004, ma się teraz w pełni poświęcić pracy na uniwersytecie Bocconi w Mediolanie.

Wyjątkowe doświadczenie i reputacja Leszka Balcerowicza będą kluczowe dla kolejnej fazy rozwoju Bruegla

Wyjątkowe doświadczenie i reputacja Leszka Balcerowicza będą kluczowe dla kolejnej fazy rozwoju Bruegla

Na czele jedenastki

Rada Bruegla, na czele której stanął Balcerowicz, składa się z 11 członków: przedstawicieli świata polityki, nauki i biznesu. Decyduje m.in. o strategii rozwoju i programie badawczym instytutu. Zasiadają w niej m.in. były minister ds. europejskich Jarosław Pietras, który od 1 lipca będzie dyrektorem generalnym w Radzie UE, a także minister finansów Niemiec Thomas Mirow.

Instytut Bruegla powstał w 2005 roku i szybko zdobył sobie reputację jako źródło wiarygodnych, krytycznych analiz polityki Unii Europejskiej, głównie w dziedzinie gospodarki i finansów.

mpj, bgr/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane