• rozwiń

Balcerowicz: winne kryzysu były nietrafne interwencje państwa

Balcerowicz: winne kryzysu były nietrafne interwencje państwa
Foto: TVN24 Foto: Balcerowicz: dobrze, że zrezygnowano z podatku od banków

Dobrze, że propozycja wprowadzenia dodatkowych podatków od banków upadła, gdyż nie ma ona żadnego uzasadnienia - komentuje założyciel Forum Obywatelskiego Rozwoju FOR i były prezes NBP Leszek Balcerowicz ustalenia szczyty G20 w Toronto.

20 najbogatszych państw postanowiło w miniony weekend: będziemy obniżać deficyty - ale nie kosztem wzrostu gospodarczego. Uczestnicy spotkania zgodzili się też co do tego, że należy podnieść wymogi płynnościowe dla banków - ale odrzucili ideę globalnego podatku od sektora finansowego.

Według profesora Leszka Balcerowicza, taki globalny podatek nałożony na banki nie przyniósłby pozytywnych rezultatów.

- Propozycja wprowadzenia podatku od banków nie ma żadnego uzasadnienia w badaniach, które pokazują, że główne przyczyny kryzysu tkwiły w wadliwych interwencjach państwa. Banki potrzebują więcej kapitału, żeby były bardziej bezpieczne, a jeżeli się nałoży na nie dodatkowy podatek to będą miały mniej pieniędzy na zwiększenie kapitału. Byłby to ruch pod publiczkę - powiedział Balcerowicz.

Ciągle groźba drugiej fali kryzysu

Uczestnicy szczytu uznali, że banki muszą zwiększyć płynność, jednak odsunęli w czasie moment, kiedy pożyczkodawcy będą musieli podnieść kapitał. Według niektórych analityków ten ukłon w stronę banków świadczy o tym, że liderzy G20 zdają sobie sprawę, że nad systemem finansowym ciągle ciąży groźba drugiej fali kryzysu.

- Wartość przyznawanych pożyczek spada w Stanach Zjednoczonych i w Europie. W Wielkiej Brytanii pozostaje na stałym poziomie, mimo że Bank Anglii zasilił system bankowy kwotą w wysokości 14 procent PKB. To budzi niepokój. To niepokojące zwłaszcza, jeśli ktoś zna scenariusz wydarzeń lat trzydziestych. Ciągle występuje zagrożenie drugą falą kryzysu, a to oznacza, że system bankowy ciągle nie został naprawiony. Komunikat G20 wskazuje na to, że przedstawiciele państw zdają sobie z tego sprawę i wycofanie planów stumulacyjnych nie rozpocznie się od systemu bankowego - powiedział Danny Gabay, dyrektor Fathom Consulting.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane