• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Balcerowicz, Stępień i inni apelują do prezydenta ws. OFE

Prof. Leszek Balcerowicz, senator RP i b. premier Włodzimierz Cimoszewicz, b. prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, b. minister przemysłu Tadeusz Syryjczyk oraz b. minister gospodarki Janusz Steinhoff zaapelowali do prezydenta o upublicznienie ekspertyz prawnych, którymi będzie się kierował decydując czy podpisać ustawę o zmianach systemie emerytalnym.

"Demokracja wymaga, aby przesłanki decyzji Prezydenta, który na mocy art.126.2 Konstytucji >>czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji<<, były dostępne dla społeczeństwa, w tym dla kręgów fachowych w danej sprawie. Jest to tym bardziej istotne, że ustawa w sprawie zmian w systemie emerytalnym budzi zasadnicze zastrzeżenia ze strony kręgów prawniczych, między innymi - byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego" - czytamy w apelu do prezydenta.

"Sytuacja, w której ekspertyzy, które mają być podstawą podjęcia decyzji przez prezydenta, nie byłyby dostępne społeczeństwu, przeczyłaby zasadzie przejrzystości i uczciwości debaty publicznej na temat stanowienia prawa" - dodano.

- Ujawnianie takich ekspertyz jest demokratyczną normą - tłumaczył dziennikarzom Balcerowicz. Jego zdaniem, opinie prawne, na które powołuje się Kancelaria Prezydenta powinny "już dawno" być udostępnione na jej stronie internetowej.

Zdaniem Balcerowicza, ustawa wprowadzająca zmiany w systemie emerytalnym jest tak zła, że prezydent powinien ją zawetować. - Ale jeżeli z jakichś tam powodów prezydent nie chce tego zrobić, to moim zdaniem on jest politycznie, konstytucyjnie zobowiązany to tego, żeby w obliczu tak zasadniczych zastrzeżeń (co do zgodności z konstytucją - red.) przekazać ją do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział profesor.

Kiedy podpis prezydenta?

Prezydencka minister Irena Wóycicka po środowym spotkaniu prezydenta Bronisława Komorowskiego z pracodawcami i związkowcami nt. zmian w OFE powiedziała, że prezydent zawsze przed podpisaniem ustawy jeszcze raz analizuje aspekty merytoryczne i prawne, więc jeszcze kilka dni na pewno na to potrzebuje.

- Pan prezydent ma 21 dni na podjęcie decyzji po tym, jak ustawa przyjęta przez parlament wpłynie do kancelarii. I podejmie decyzję w tym czasie. Myślę, że pan prezydent podejmie decyzję bez zwłoki, jak tylko będzie przekonany co do zasadności swojej decyzji - mówiła Wóycicka.

Z OFE do ZUS

Uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu ustawa w sprawie zmian w systemie emerytalnym zakłada, że składka do OFE zostanie początkowo zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., potem będzie stopniowo wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Zasady dziedziczenia pieniędzy, które trafią na subkonta w ZUS, będą takie same, jak w OFE. Środki te będą waloryzowane o wskaźnik wzrostu gospodarczego z ostatnich pięciu lat i wysokość inflacji.

Rząd zaproponował też wprowadzenie od 2012 r. 4-proc. ulgi podatkowej (liczonej od podstawy opodatkowania) dla osób dodatkowo oszczędzających na emeryturę na tzw. indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego. Zmianie ma ulec górny limit udziału akcji w portfelu OFE. Obecny, który wynosi 40 proc. aktywów funduszy, ma do 2020 r. osiągnąć 62 proc., a docelowo 90 proc. Od 1 stycznia 2012 r. zacznie obowiązywać zakaz akwizycji na rzecz OFE. Ustawa - z pewnymi wyjątkami - wejdzie w życie 1 maja 2011 r. Senat nie zgłosił w środę poprawek do ustawy.

Według rządu zmiany pozwolą ograniczyć potrzeby pożyczkowe państwa do 2020 r. o ok. 190 mld zł.

Zwracamy się do Prezydenta RP o upublicznienie ekspertyz prawnych, które mają być podstawą Jego decyzji w sprawie podpisania ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych.

Demokracja wymaga, aby przesłanki decyzji Prezydenta, który na mocy art.126.2 Konstytucji „czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji”, były dostępne dla społeczeństwa, w tym dla kręgów fachowych w danej sprawie.

Jest to tym bardziej istotne, że ustawa w sprawie zmian w systemie emerytalnym budzi zasadnicze zastrzeżenia ze strony kręgów prawniczych, między innymi - byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Sytuacja, w której ekspertyzy, które mają być podstawą podjęcia tak zasadniczej decyzji przez Prezydenta, nie byłyby dostępne społeczeństwu, przeczyłaby zasadzie przejrzystości i uczciwości debaty publicznej na temat stanowienia prawa.

apel

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane